Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Złoty Stok

Złoty Stok położony jest u podnóża Gór Złotych, 19 km na wschód od Kłodzka, przy drodze z Górnego Śląska przez Kłodzko do przejścia granicznego Kudowa-Słone. Powierzchnia gminy wynosi 76 km2.

Łącznie zamieszkuje ją 5 200 osób, w tym 3 200 osób w jedynym mieście Złoty Stok. Gmina składa się z pięciu wiejskich jednostek administracyjnych: Mąkolno, Laski, Chwalisław, Błotnica i Płonica. Istnieją połączenia autobusowe z wszystkimi wioskami gminy. Przy autostradzie prowadzącej do Paczkowa znajduje się lokalne przejście graniczne do Czech.

Historia Złotego Stoku

Od XVIII wieku rozpoczął się nowy okres w historii miasta, związany z wydobyciem rud arsenu. Eksploatacja miejscowych złóż zakończyła się w 1961 roku. Szacuje się, że na przestrzeni wieków w kopalniach Złotego Stoku wydobyto ponad 16.500 kg złota. Istniejące zabytki, ściśle związane z historią wydobycia i przeróbki złota, przedstawiono na Miejskim Szlaku Turystycznym. Zwiedzając dostępne dla turystów podziemne wyrobiska w Kopalni Złota można zapoznać się z historią górnictwa złota. Zapraszamy również na przyjemny spacer Złotą Ścieżką wśród szczątków górnictwa i odlewnictwa oraz zachwycającej przyrody Gór Złotych.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!