Wyszukaj kategorie w KrakówKRAKÓW


Pogoda w Krakowie:

KRAKÓW Pogoda

Co warto zobaczyć w Krakowie

Kraków jest drugim co do wielkości i jednym z najstarszych miast w Polsce. Położone nad Wisłą na terenie Małopolski, miasto sięga VII wieku. Kraków jest tradycyjnie jednym z wiodących ośrodków życia akademickiego, kulturalnego i artystycznego w Polsce, a także jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w Polsce. Była to stolica Polski od 1038 do 1569 roku.

Kraków to malownicze miasto przesiąknięte bogatą historią kulturalną Europy Środkowej. Dawniej stolica kraju, miasto jest bijącym sercem języka polskiego i miejscem narodzin literackiej duszy kraju.

Kraków to miasto idealne

Kraków jest głównym celem podróży turystycznych w Polsce. Miasto to szczyci się długą historią i bardzo ceni sobie reputację kulturalnej stolicy Polski. Siedem krakowskich uczelni wyższych oraz prawie dwadzieścia innych uczelni wyższych czyni z Krakowa wiodący ośrodek nauki i edukacji. Rozwijający się sektor usług w mieście jest siłą napędową lokalnej gospodarki, ale zróżnicowany przemysł i produkcja nadal zapewniają znaczną część miejsc pracy i bogactwa.

Atrakcje turystyczne w Krakowie

W mieście znajdują się tysiące zabytkowych budowli i miejsc. Do najważniejszych należą liczne kościoły, w tym Kościół Mariacki, którego główna część pochodzi z 1497 roku. Zawiera witraż z 1370 r. i wspaniały ołtarz (1477-89) Wita Stwosza (Wit Stosz). W katedrze wawelskiej znajduje się kilka ozdobnych kaplic i komór pochówkowych oraz kolekcja sztuki kościelnej. Pierwotnie zbudowana na początku XI w. katedra została przebudowana w 1142 i 1364 r., a w 1712 r. została odrestaurowana w obecnym stylu gotyckim. Z czasów średniowiecza zachowały się dwa fortyfikacje obronne, spuścizna po nieustającej walce miasta z najeźdźcami. Barbakan, okrągły bastion o ceglanych ścianach o grubości 3 metrów, został zbudowany w XV wieku, w sąsiedztwie pozostałej budowli, XIII-wiecznej Bramy Floriańskiej. W dzielnicy żydowskiej miasta, na Kazimierzu, znajduje się cmentarz Remu-h, w którym zachowały się liczne, dobrze zachowane nagrobki z XVI wieku. Sukiennice są doskonałym przykładem architektury renesansowej.


Jak spędzić weekend w Krakowie?

Wielu z nas zastanawia się gdzie spędzić weekend, wakacje, gdzie pojechać na wycieczkę i co pokazać dzieciom. Jak rozbudzić w nich zamiłowanie do historii, sztuki czy też architektury? W Polsce jest wiele takich miast. Jednak tylko w jednym z nich dowiemy się wszystkiego o przeszłości naszego kraju. Miastem tym jest Kraków.

W dawnej stolicy Polski na Wawelu przez setki lat władcy byli koronowani na królów. Jeden z nich Kazimierz Wielki założył Akademię Krakowską (która w XIX wieku zmieniła nazwę na Uniwersytet Jagielloński). To właśnie na krakowskim rynku w 1794r. Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę a w 1815roku, mimo zaborów zostało utworzone Wolne Miasto Kraków.

35 lat temu podjęta została specjalna uchwała w sprawie ochrony zabytków tego historycznego miasta. Jako najważniejsze i wszystkim Polakom znane, przynajmniej z opowieści, można wymienić: Wawel, Kościół Mariacki, Rynek Główny a także wspomniany już Uniwersytet Jagielloński. Dziś na zamku na Wawelu można oglądać reprezentacyjne komnaty królewskie, zbrojownię, skarbiec zaś w katedrze znajdują się groby królewskie, Krypta Wieszczów Narodowych a także słynny dzwon Zygmunta. Nie można zapomnieć, że przy wzgórzu wawelskim ciemną pieczarę zamieszkuje Smok Wawelski. Ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na Planty, na Wisłę i panoramę miasta.

 

Zobacz również inne miasta:

Warszawa

Poznań

Wrocław

Wszystkie miasta


Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok na Kraków z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!