Wyszukaj kategorie w Łódź



Co warto zobaczyć w Łodzi?

Łódź to trzecie co do wielkości miasto w Polsce, jest zjawiskiem kulturowym i fascynującym miejscem zamieszkiwanym przez wybitnych artystów, naukowców i przemysłowców. Od początku XIX wieku jest kolebką współpracy między czterema narodami: Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie. Wszystkie współistniały w harmonii i wspólnie pracowały nad budową Łodzi jako potężnego miejsca do życia - Ziemi Obiecanej dla nowoprzybyłych.

Gmina żydowska na przełomie XIX i XX wieku liczyła ponad dwieście tysięcy osób. Zagłada, najciemniejszy epizod w historii Europy, pochłonęła życie wszystkich łódzkiej społeczności żydowskiej. Droga śmierci prowadziła z łódzkiego getta do nazistowskich obozów zagłady w Oświęcimiu (Auschwitz) i Chełmnie (Kulmhof).

W latach trzydziestych XX wieku niemieccy tkacze i sukiennicy masowo wyemigrowali do Łodzi, a niemiecka kultura przemysłowa również odegrała znaczącą rolę w rozwoju miasta - pozostawiła bezcenne ślady historii techniczno-miejskiej: fabryki i rezydencje wytwórców, maszyny energetyczne i komunikacyjne, zabytkowe kamienice, trzy kościoły ewangelickie, teatry, szkoły i cmentarz. Potężne imperium tekstylne, stworzone przez przemysłowców pochodzenia niemieckiego i żydowskiego, przetrwało do dziś i jest wykorzystywane jako podstawa różnych instytucji i projektów kulturalnych.

Obecność Rosji w Łodzi (ponad sto lat) związana jest z czasem, kiedy Polska nie istniała jako państwo, a miasto paradoksalnie przeżywało swój dynamiczny moment rozwoju. Pozostałością po kulturze rosyjskiej są kościoły prawosławne, kaplice, siedziba władz oraz przykłady sztuki grobowej na łódzkich cmentarzach.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!