Wyszukaj kategorie w LublinCo warto zobaczyć w Lublinie

Gdy w 1317 r. Lublin uzyskał prawa miejskie, umocnił swoją pozycję wśród najważniejszych miast Polski i Europy. Na uroczyste Targi Lubelskie przyjechali kupcy z regionu Kaukazu i Morza Czarnego, Litwy i wewnętrznej Rosji. W 1569 r. podpisano traktat o Unii Lubelskiej, łączący Polskę i Litwę w jedno państwo, które istniało do końca XVIII wieku. W tym czasie król Stefan Batorego powołał do życia Trybunał Koronny w Lublinie, który był najwyższym szlacheckim sądem.

Atrakcje turystyczne w Lublinie

Warto rozpocząć zwiedzanie Lublina przy Wieży Trójcy Świętej z widokiem na malowniczą Starówkę rozciągającą się na cztery wzgórza, Czwartek (czwartek), Grodzisko (stare osiedle), Zamkowe (Zamek) i Staromiejskie (Staromiejskie). Znajduje się tu kamienna wieża obronna, najstarsze zabytkowe miejsce z XIII wieku i symbol długowieczności miasta. Zamek lubelski, wzniesiony w stylu neogotyckim w1828 roku na ruinach dawnego zamku królewskiego, do 1954 roku był więzieniem. To tutaj w czasie II wojny światowej, a także w latach stalinowskiego terroru 1948-1954 zamordowano wiele tysięcy Polaków. Dziś na zamku znajduje się Muzeum Lubelskie. Lubelska Starówka to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Polsce. Na powierzchni 7 hektarów na szczycie wzgórza znajduje się ponad 100 zabytkowych rezydencji i innych ważnych budynków. Można do nich dotrzeć przejeżdżając przez XIV-wieczną Bramę Krakowską, symbol kulturowy Lublina oraz siedzibę Muzeum Historii Miasta. Klasyczny Stary Ratusz stoi na Rynku Staromiejskim, który niegdyś był siedzibą Dworu Koronnego i otoczony jest dworami pochodzącymi z XV wieku.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!