Wyszukaj kategorie w Białystokinformacje o mieście Białystok

Białystok , liczący blisko 300 tys. mieszkańców, jest największym miastem północno-wschodniej Polski i stolicą województwa podlaskiego. Odgrywa rolę centrum administracyjnego, naukowego, gospodarczego i kulturalnego tej części Polski. Podlasie nazywane jest "Zielonymi Płucami Polski" - jest ekologicznie czyste i pełne atrakcji turystycznych. Na terenie miasta znajdują się cztery parki narodowe i trzy parki krajobrazowe. Białystok znalazł się na 1. miejscu w rankingu najlepszych polskich miast do zamieszkania! Jego pecyficzny charakter został ukształtowany przez współistnienie wielu narodów, religii, kultur, obyczajów i tradycji.

Atrakcje turystyczne w Białymstoku

Główną atrakcją turystyczną miasta jest Pałac Branickich, dawna rezydencja zamożnego i wpływowego rodu Branickich, właściciela całego Białegostoku. Najsłynniejszy członek - Jan Klemens Branicki, wielki hetman koronny Polski z nieudanymi aspiracjami do tronu polskiego, sprawił, że miasto dobrze się rozwijało i dążyło do celu.

Obecny kształt pałacu nadano na początku XVIII wieku i od tego czasu nazywano go wieloma nazwami odzwierciedlającymi jego wspaniałość, w tym "Wersalem Podlaskim". Mimo że w czasie II wojny światowej bomby niemieckie zostały bardzo zniszczone, zostały starannie odbudowane i obecnie stanowią główny budynek Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest cała ulica Warszawska, z rzędami dziewiczej architektury z całego XIX wieku. Szczególną atrakcją jest duży pałac pomalowany na jasnoróżowo, dawna rezydencja pruskiego wojewody białostockiego w krótkim okresie XIX wieku (1795-1815), kiedy to Białystok znajdował się pod panowaniem Niemców. Budynek został później przekształcony w szkołę, czemu służy do dziś (obecnie Liceum Ogólnokształcące im. króla Zygmunta Augusta).

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!