Co zobaczyć w Częstochowie

Częstochowa położona jest w południowej Polsce, 140 km od Krakowa, nad rzeką Wartą i jej ujściami, rzekami Konopką i Stradomką. Pod względem podziałów administracyjnych należy do województwa śląskiego, które jest drugim po Katowicach miastem, ale geograficznie Częstochowa należy do Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, pięknego regionu rozciągającego się pomiędzy tymi dwoma miastami. Średnia wysokość wyżyny wynosi 350-450 m n.p.m. Jego główną atrakcją jest Szlak Orlich Gniazd, ciąg zamków wzniesionych na pobliskich jurajskich skałach i wzgórzach, znanych jako Olsztyn, Ogrodzieniec, Ojców i Pieskowa Skała. Razem z Jasną Górą utworzyli w Częstochowie linię fortyfikacji, która niegdyś była punktem obronnym.

Historia Częstochowy sięga XIII wieku. Miasto powstało w wyniku zjednoczenia Starej Częstochowy nad Wartą i Częstochówką, położonej w pobliżu klasztoru na Jasnej Górze, a obecnie zamieszkuje je ćwierć miliona mieszkańców. Jest również ważnym ośrodkiem biznesowym, naukowym i kulturalnym.

Częstochowa miasto pielgrzymek

Częstochowa jest jednym z największych miejsc pielgrzymkowych w chrześcijańskim świecie, słynącym z wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, znanej również jako ikona "Czarnej Madonny", mieszczącej się w klasztorze Paulinów na Jasnej Górze. Każdego roku 4,5 miliona ludzi z ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach zjeżdża do miasta, aby odetchnąć - choćby na chwilę - niepowtarzalną atmosferą znanego na całym świecie sanktuarium i skarbu, który zachwyca największe polskie zabytki narodowe.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!Popularne kategorie

Pokaż wszystkie kategorie