Wyszukaj kategorie w ŚwidnicaInformacje o mieście Świdnica

Świdnica , przecinana rzeką Bystrzycą, położona jest na Równinie Świdnickiej, w południowej części województwa dolnośląskiego. Dostęp do parków krajobrazowych jest łatwy, gdyż miasto jest otoczone nimi z trzech stron: Książeński, Śląski i Góry Sowie. Świdnica położona jest 53 km na południowy zachód od Wrocławia, a jej powierzchnia wynosi 25 km2 i zamieszkuje ją 65 000 osób. Klimat jest tu łagodny, ciepły i stosunkowo wilgotny. Świdnica ma średnią roczną temperaturę 8° C i średnie opady 630 mm. Zima trwa od 10 do 11 tygodni, a roczna suma słonecznych dni w roku przekracza 50.

Świdnica powstała jako osada słowiańska na skrzyżowaniu dwóch szlaków handlowych. W XII w. wybudowano tu zamek, który w 1291 r. został przyłączony do samodzielnego księstwa świdnickiego. Do XVII wieku miasto rozwijało się jako centrum handlowe. Wybudowany w tym czasie kościół luterański, wraz z podobnym kościołem w pobliskim Jaworze, został w 2001 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świdnica przeszła do Prus w 1742 r., ale wróciła do Polski w 1945 r. po II wojnie światowej. Pop. (2011) 60,437.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!