Wyszukaj kategorie w KoszalinKoszalin - informacje

Koszalin to miasto w województwie zachodniopomorskim, będące drugim co do wielkości w regionie (po Szczecinie). Zamieszkuje go około 110 tysięcy mieszkańców, a usytuowane jest nad rzeką Dzierżęcinką i nad jeziorami – Jamnem oraz Lubiatowem Północnym. Koszalin jest drugim po Szczecinie ośrodkiem kulturalnym w województwie i największym w regionie, a turyści mogą liczyć na rozwiniętą ofertę zabytkową oraz wypoczynkową. Dodatkowo z jego centrum do Morza Bałtyckiego jest jedynie 11 kilometrów, w związku z czym frajdę znajdą tutaj zarówno fani morskich uciech, jak i szaleństw nadjeziornych.
Koszalin, podobnie jak Szczecin, znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, a całe jego stare miasto wpisane jest do rejestru zabytków. Do najbardziej znanych zabytków zalicza się kościoły: Katedrę Niepokalanego Poczęcia NMP, św. Józefa Oblubieńca, dawny kościół zamkowy z 1300 roku, gmach poczty głównej, Domek Kata z XV wieku, kaplicę św. Gertrudy, budynek Bałtyckiego Teatru Dramatycznego oraz podziemia starego browaru. Oprócz tego efektownie prezentują się zabytkowe kamieniczki oraz stacja kolei wąskotorowej. Do niezwykłych atrakcji turystycznych w Koszalinie zaliczyć należy Skansen Kultury Jamneńskiej – jest to dział etnograficzny, który ma za zadanie ukazać jak żyli i pracowali mieszkańcy dawnych okolicznych wsi.

Największym ośrodkiem spacerowym i relaksacyjnym w mieście jest Park Książąt Pomorskich, ulokowany w dolinie rzeki Dzierżęcinki. Znajduje się tutaj wiele okazałych drzew oraz mnóstwo ścieżek spacerowych i rowerowych, którymi podążanie jest wielką przyjemnością dla turystów. Jednak największą popularnością wśród mieszkańców i turystów pragnących rekreacji, cieszą się okolice jeziora Jamno. Jest to trzecie pod względem wielkości jezioro w województwie i 9 w kraju, a najchętniej uprawia się na nim sporty wodne, w szczególności żeglarstwo. Jezioro powstało z dawnej zatoki morskiej, a bliskie położenia morza sprawia, że jego wody mają słonawy posmak. Wokół niego rozlokowano mnóstwo ośrodków wczasowych, podobnie jak w przypadku jeziora Lubiatowo Północne, w okolicach którego znajduje się rezerwat przyrody, mający na celu chronić zagrożone gatunki ptaków.
Jak zostało wspomniane na początku – Koszalin to bardzo duże możliwości uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Największymi jego ośrodkami są Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego, Filharmonia Koszalińska oraz Muzeum Okręgowe. Oprócz tego warto wybrać się do Teatrów Muza i Dialog, Muzeum Radia, Muzeum Włodzimierza Wysockiego, studia poezji, licznych galerii, kin oraz wziąć udział w jednej z wielu imprez cyklicznych. Do najpopularniejszych należą Festiwale Filmowe: Młodzi i Film oraz Integracja Ty i Ja, a także Hanza Jazz Festiwal i Letni Festiwal Kabaretów. Wizyta w Koszalinie z pewnością nie będzie należeć do nudnych, bo oprócz wspaniałej, historycznej architektury, miasto posiada dwa czyste jeziora, bogatą ofertę kulturalno-rozrywkową, a bliskość morza sprawia, że turyści posiadają tutaj wręcz nieograniczone możliwości odpoczynku i rekreacji.

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!