Wyszukaj kategorieCo warto zobaczyć Busko-Zdroju

Busko-Zdrój to miasto w województwie świętokrzyskim, stolicy powiatu buskiego, zamieszkałe obecnie przez ok. 35 tys. mieszkańców. Początki osadnictwa w Busku sięgają XII wieku, kiedy to pasterze osiedlili się wokół miejscowego kościoła św. W 1185 r. rycerz Dersław, właściciel Busko i okolic, założył na swoich ziemiach klasztor sióstr Norbertanek, którym w 1241 r. opuścił swój majątek po śmierci. W 1251 r. król Bolesław Wstydliwy nadał klasztorowi przywileje dochodowe, dzięki którym mógł on korzystać z występujących tam naturalnych wód mineralnych.

Jest to pierwsze zarejestrowane wykorzystanie wód z Buska. W 1287 r. miasto Busko otrzymało prawa miejskie, a dzięki korzystnemu położeniu na szlakach handlowych w 1412 r. otrzymało prawo do cotygodniowego jarmarku i dwóch jarmarków rocznie. W XV i XVI wieku był boom dla miasta, jak stał się sławny jako centrum handlowe i produkcji sukna. W 1922 r. uznano, że publiczny kurort uzdrowiskowy ma charakter użyteczności publicznej.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!