Wyszukaj kategorie w Stopnica



Informacje o mieście Stopnica

Stopnica to miejsce słynące z zabytkowego kościoła miejskiego, było również jednym z Królewskich Burghów.

Historia Stopnicy

Początki słynnej wsi Stopnica sięgają przełomu XI i XII wieku. Historycy klasyfikują go jako jedno z najstarszych miejsc w rejonie Sandomierza. Mówi się, że król Bolesław Wstydliwy (Bolesław V Chaste) miał tu w XIII w. W 1360 r. król Kazimierz Wielki (Kazimierz Wielki) nadał Stopnicy prawa miejskie, był też założycielem kamiennego zamku, który według dokumentów XV w. Jana Długosza został zbudowany około 1350 r. W roku 1350 król Kazimierz Wielki (Kazimierz Wielki) nadał prawa miejskie Stopnicy. Na przełomie XIV i XV w. w Stopnicy mieścili się monarchowie polscy i dawniej rezydencja sądu rejonowego Województwa Sandomierskiego. Niestety, z powodu braku szczegółowych badań, nie jest możliwe odtworzenie jego oryginalnej struktury i późniejszych zmian. Obecnie istnieje tam centrum skupu jabłek, zaś sam budynek wcale nie przypomina zamku.

Podczas potopu szwedzkiego miasto prawie całkowicie spłonęło, a późniejsza inwazja na Rakoczy w 1657 r. zakończyła jego zniszczenie. W 1787 r. przebywał tu ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski. W XIX w. Stopnica była rezydencją powiatu, słynącą z produkcji sukna oraz handlu bydłem i drobiem. Niestety, w 1869 r. utracił prawa miejskie. Ogromnie ucierpiała także podczas II wojny światowej, dwukrotnie została zniszczona - w 1939 r., a następnie w 1944 r.

Do dziś można tu podziwiać gotycki kościół, wybudowany w 1362 roku, należący do serii świątyń pojednania króla Kazimierza Wielkiego. Jest on wykonany z freestonu i ma prostokątny korpus, dwa filary i wieloboczny prezbiterium. Do świątyni przytwierdzone są dwie kaplice: późnogotycka i wczesnobarokowa. Pomimo poważnych zniszczeń, jakie doznał podczas II wojny światowej, cały kościół zachował swój pierwotny wygląd. Wnętrze jest szczególnie godne uwagi dla oryginalnie zachowanych żeber, kamieni kluczowych i korb, dodatkowo znajdują się tu ciekawe epitafia i murale. Zdecydowanie warto odwiedzić to małe miasteczko aby zobaczyć tę świątynię.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!