Wyszukaj kategorie w WiślicaWiślica

Już ponad 1000 lat miasto Wiślica jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Niektóre źródła podają, że to tu książę Wiślicki przyjął chrześcijaństwo w 880 roku. Do dziś zachowała się gipsowa chrzcielnica, która ma średnicę 4,5 m i głębokość 37 cm i była używana do zbiorowego chrztu. Najcenniejszym zabytkiem architektury miasta jest gotycki kolegiat zwany dziś Bazyliką Mniejszą. Dzięki rzeźbie Madonny Łokietka z 1300 r. świątynia znana jest jako sanktuarium Matki Bożej Wiślicy. W sklepieniach kolegiatu znajdują się relikty dwóch romańskich świątyń z XII i XIII wieku oraz słynna tablica z figurami modlitewnymi ("Płyta Orantów") z 1170 roku, unikatowa na skalę europejską. W historycznym układzie miasta warto zobaczyć Dom Jana Długosza z 1460 roku, w którym znajdują się obecnie ekspozycje Muzeum Regionalnego, dzwonnica gotycka oraz liczne zabytkowe kamienice.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!