Sport

Jak wybrać najodpowiedniejsze buty narciarskie?Wybór butów narciarskich dla większości narciarzy stanowi nie lada wyzwanie gdyż zakup właściwych i komfortowych butów nie jest łatwym zadaniem. Bowiem od właściwego wyboru butów zależy m. in. przyjemność jazdy na nartach i jakość urlopu spędzonego zimą w górach.


Zadanie butów narciarskich

Narciarze dobrze jeżdżący na nartach techniką carvingową wiedzą, że swoje umiejętności w znaczącym stopniu zawdzięczają butom narciarskim. Buty narciarskie w równym stopniu jak narty mają wpływ na jakość jazdy na nartach. Stanowią one część systemu umożliwiającego precyzyjne przenoszenie impulsów na krawędzie nart. Wpinając buty w narty sprawiamy, że to buty decydują o jakości jazdy i kontroli nad nartami, gdyż bardziej lub mniej precyzyjnie sterują nartami. Narciarz pracując w butach narciarskich przemieszcza środek ciężkości, dzięki czemu dociska krawędzie nart, a naciskając nogami na języki lub tył cholewki butów narciarskich ma bezpośredni wpływ na rozkład nacisku na długość nart. To buty narciarskie określają mechaniczne relacje między nartami, a narciarzem i dostarczają powierzchni, na które można naciskać nogami w celu kontrolowania nart. W butach narciarskich, analogicznie jak w nartach, rokrocznie następują znaczne zmiany zarówno pod względem technologicznym jak i konstrukcyjnym. Producenci butów starają się zapewnić narciarzom lepszą jakość, precyzję i komfort, ale nie zapominają też o ich wyglądzie.

Jak często kupować buty narciarskie?

Warto pamiętać, że stopy zmieniają się nieustannie w ciągu całego życia. Z sezonu na sezon zmianie też ulegają buty narciarskie, a szczególnie buty wewnętrzne. Po kilku latach użytkowania buty stają się coraz luźniejsze i coraz trudniej je dopasować bez utraty komfortu, co oznacza, że już nie są tak dobrze dopasowane i nie trzymają tak dobrze jak po zakupie. Jest to dowód na to, że buty narciarskie zużywają się i zmniejsza się ich wydajność.
Jeżeli zależy Ci na poprawieniu umiejętności jazdy na nartach, a co za tym idzie odczuwaniu większej przyjemności i bardziej ekstremalnych doznań, to koniecznie przyjrzyj się swoim butom narciarskim. Może to już pora, aby dokonać zakupu i zamienić stare buty na nowe.

Jakie buty narciarskie są najodpowiedniejsze?

To dobre pytanie, ale nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Buty narciarskie dobre dla jednego narciarza nie muszą, a nawet na pewno nie będą dobre dla innego. Wybór tych właściwych butów narciarskich zależy zarówno od indywidualnych cech jak i wielu innych czynników. Doboru właściwego modelu butów dokonasz w dobrym sklepie narciarskim. Profesjonalny sprzedawca kierując się umiejętnościami i wiedzą na temat cech i walorów poszczególnych modeli pomoże w wyborze butów. Podczas dopasowania butów narciarskich ważne jest indywidualne traktowanie każdego narciarza i dobranie takich butów, aby uzyskać ich maksymalną wydajność bez konieczności ich odpinania po każdym zjeździe. Ważne jest, aby sprzedawca dobrał dla narciarza odpowiednią markę i model butów, a następnie właściwie je ukształtował i dopasował. Wybór i dopasowanie butów narciarskich jest procesem bardzo złożonym i indywidualnym, gdyż narciarze jeżdżą dobrze przy różnych ustawieniach butów narciarskich. Nie wolno kierować się opinią innych gdyż każdy narciarz jest inny i ma inne odczucia po założeniu butów narciarskich. Te odczucia i doświadczenia są najbardziej miarodajne i powinny decydować o wyborze tych najodpowiedniejszych butów narciarskich.