Informacje o mieście Wolsztyn

Wolsztyn to miasto powiatowe położone nad brzegiem jezior Barzyńskiego i Wolsztyńskiego, połączone ze sobą rzeką Dojcą. Wielką atrakcją miasta jest skansen z działającymi parowozami. Co roku, w maju, odbywa się tam Parada Parowozów, na którą przyjeżdżają liczne pojazdy szynowe napędzane parą wodną z całego świata. W latach 1872-1880 w Wolsztynie mieszkał słynny niemiecki lekarz i bakteriolog Robert Koch, laureat Nagrody Nobla. Marcin Rożek (1885-1944), wybitny wielkopolski rzeźbiarz, był kolejnym miejscowym mieszkańcem sławy. Odmówiwszy sporządzenia popiersia Hitlera, został wysłany do obozu Auschwitz, gdzie zmarł z wycieńczenia.

Historia Wolsztyna

Wolsztyn został założony około 1380 roku przez Peregryna Komorowskiego, rycerza z czasów Kazimierza Wielkiego. Późniejszy rozwój tego początkowo małego miasta zawdzięczamy w dużej mierze handlowi wełną i sukiennictwem.

Wieki XVI i XVII wyraźnie uwidoczniły rozwój Wolsztyna. Podczas wojny trzydziestoletniej w latach 1618-1648 w mieście osiedliło się wielu protestantów. W wyniku II rozbioru Polski w 1793 r. Wolsztyn znalazł się w zaborze pruskim, aby zostać wyzwolonym od panowania pruskiego przez zwycięskie powstanie wielkopolskie w latach 1918-1919. Miasto na przestrzeni wieków padło ofiarą wielu wielkich pożarów.

26 stycznia 1945 r. miasto zostało wyzwolone z okupacji hitlerowskiej.

Dziś jest to ośrodek przemysłowo-usługowy.

Atrakcje Turystyczne w Wolsztynie

Na południowy zachód od rynku znajduje się późnobarokowy kościół Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z lat 1767-1779 (zaprojektowany prawdopodobnie przez Antoniego Höhne-a). Trójnawowa świątynia posiada rokokowy strój i wieżę zbudowaną w 1831 roku.

Na placu przy plebanii znajduje się pomnik z popiersiem Roberta Kocha z 2005 roku. Przy ulicy Kocha 12 przy dawnym budynku szpitala mieści się oddział Muzeum Regionalnego poświęcony pamięci uczonego.

Przy ul. Stycznia 5 znajduje się dawny ewangelicki kościół Wniebowstąpienia Pańskiego z lat 1830-1835, noszący cechy późno-klasycystyczne i neoromańskie, w którym co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

Przy ul. 5-Stycznia, w domu (wzniesionym w latach 1933-1934), w którym mieszkał Marcin Rożek, dziś mieści się Muzeum Regionalne imieniem Marcina Rożek, a przylegający do niego ogród jest miejscem galerii oryginalnych rzeźb artysty.

Na zachodnim brzegu Jeziora Wolsztyńskiego, w odległości ok. 800 km od centrum miasta, znajduje się Zachodnio-Wielkopolski Park Dziedzictwa Budynków Ludowych, oddział Muzeum Regionalnego w Wolsztynie.

Fabrycznej na skraju dworca kolejowego znajduje się skansen parowozów operacyjnych, mieszczący się w lokomotywowni z 1907 roku. Wśród około trzydziestu silników największym zainteresowaniem cieszy się Piękna Helena z 1937 roku.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!


POPULARNE KATEGORIE W TWOIM MIEŚCIE


Kolektury LottoAptekiBankomatyPizzerieCentra handlowePaczkomatyBankiKluby i dyskotekiKurierzyKwiaciarnieKościołySalony fryzjerskieSklepy spożywczeCmentarzePoczta PolskaSklepy budowlaneNieruchomościBibliotekiFotografKuchnia PolskaZakłady bukmacherskieKinoLicea ogólnokształcąceOptyk i salony optyczneSiłownie i kluby fitnessAgencje pracyStacje benzynowe i LPGKantorDrogerieFastfoodModa męskaModa damskaSzkoła podstawowaPrzedszkoleSkup złomuBurgeryDomy weselneLekarzDentystaKuchnia PolskaRestauracjeKebabKomis samochodowySalony samochodowe

Popularne kategorie