Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Wadowice

Wadowice są malowniczym miasteczkiem, słynącym z tego, że są miejscem narodzin papieża Jana Pawła II. Położony wśród wzgórz i lasów Województwa Małopolskiego co roku przyciąga turystów pragnących wypocząć i zrelaksować się. Niewątpliwym atutem Wadowic jest również ich lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowa. Dlatego warto pojechać do Krakowa na wycieczkę.

Atrakcje turystyczne w Wadowicach

Turyści poszukują wadowickich miejscach związanych z papieżem Janem II. Pierwszym oczywistym wyborem jest dom przy Kościelnej 7 z mieszkaniem, w którym urodził się i wychował przyszły wikariusz Chrystusa. W miejscu tym znajduje się muzeum prezentujące dawne mienie Wojtyłów: piekarnik, półkę, stół, zastawę stołową, kosz na pranie, zdjęcia rodzinne oraz rzeczy osobiste o. Karola Wojtyły - narty, plecak, czapkę, książeczkę do modlitwy itp. Po gruntownej przebudowie i rozszerzeniu w 2014 r. został on ponownie otwarty, a teraz w dużej mierze opiera się na multimediach. Budynek znajduje się w samym sercu miasta, w pobliżu barokowego kościoła Prezentacji Najświętszej Marii Panny na rynku centralnym.

Być może jeszcze ważniejszy jest pobliski kościół, gdyż przyszły Jan Paweł II dorastał w cieniu, został ochrzczony katolikiem, a następnie w nim potwierdzony, służył jako ołtarzowiec i modlił się tu codziennie przed cudownym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Gotycki prezbiterium kościoła pochodzi z XV wieku, a późnobarokowa nawa i nawy zostały zbudowane w latach 90-tych XVIII wieku. W lewej nawie znajduje się chrzcielnica, gdzie ochrzczono dziecko Karola Wojtyłę.

Zachowało się także liceum, w którym kształcił się młody Karol Wojtyła.

Historia Wadowic

Historia Wadowic sięga XIII wieku. Najpierw należała do księcia Piastów Śląskich, a następnie do Księstwa Oświęcimskiego, które później przekształciło się w Księstwo Zatorskie. W 1482 r. powstało krótko żyjące Księstwo Wadowic, które liczyło 11 lat. Powrócona do stanu Zator, w 1495 r. Wadowice zostały kupione przez Polskę i włączone do potężnego królestwa. Podczas pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. Cesarstwo Austriackie anektowało południową część województwa krakowskiego, w tym Wadowice. W 1867 r. miasto stało się stolicą powiatu, co przyniosło mu nowy dobrobyt. Wadowice po wojnie powróciły do Polski w 1918 r., odrodzonej jako republika. Na początku II wojny światowej, kiedy w 1939 r. Niemcy nazistowskie zaatakowały Polskę, Wadowice zostały przyłączone do III Rzeszy. Od końca II wojny światowej miasto znów jest Polską.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!