Wyszukaj kategorie w RybnikInformacje o mieście Rybnik

Rybnik w województwie śląskim jest położony blisko granicy z Czechami i tuż za południową granicą największego obszaru miejskiego w Polsce, Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Graniczy z następującymi obszarami: od północy Kuźnia Raciborska i Pilchowice, od wschodu Żory i Czerwionka, od południa Radlin, Świerklany i Marklowice, a od zachodu Rydułtowy, Jejkowice, Gaszowice i Łyski. Położony nad przepływającą z południa na północ Nacyną rzeką Nacyną, będącą dopływem Rudy, która sama w sobie jest prawym dopływem Odry, w kierunku północnej części miasta znajduje się Wyżyna Golejowska.

Położenie miasta Rybnik

Miasto jest 25. co do wielkości w Polsce i leży ok. 290 km na południe od Warszawy i ok. 100 km na zachód od Krakowa. Położony w Kotlinie Raciborza Oświęcimia na Płaskowyżu Rybnickim na wysokości ok. 210-290 m n.p.m.

W czerwcu 2009 r. miasto liczy około 141 350 mieszkańców, a jego obszar metropolitalny wynosi 0,7 mln. Obszar wokół miasta jest ważnym gospodarczym regionem Polski z dużym przemysłem górniczym. Rybnik jest również centrum kultury z słynną Szkołą Muzyczną i Orkiestrą Filharmoniczną. Miasto przekształciło się z typowej społeczności górniczej w jedno z centrów edukacyjnych dla około 600 tys. mieszkańców okolicznych terenów.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!