Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Osieczna

Osieczna to miasto położone w powiecie leszczyńskim, nad jeziorem Łoniewskie, ok. 12 km na północny wschód od Leszna. Zgodnie z jedną hipotezą etymologiczną nazwa miasta wywodzi się od słowa odsiecz, czyli łagodzenie - odwołując się w ten sposób do ulgi wysłanej do miejscowych mieszkańców przed zbliżającą się inwazją wroga.

Atrakcje turystyczne w Osiecznej

Kościół Świętej Trójcy przy ul. Frankiewicza 2 należy do parafii o bardzo ciekawej historii spowiedzi. W XVI w., w ramach fali reformacyjnej, świątynia została przekazana protestantom; na mocy pewnych następujących przepisów, choć zarówno katolikom, jak i protestantom pozwolono na jej przemienne użytkowanie. I dopiero w 1628 roku, po wybudowaniu domu modlitw dla protestantów, kościół został przywrócony do wiary katolickiej.

Idąc dalej na wschód, natkniesz się na były kompleks zreformowanego klasztoru franciszkańsko-franciszkańskiego (dzisiaj franciszkańskiego). Ta XVIII-wieczna świątynia związana jest również z Powstaniem Wielkopolskim w latach 1918-1919, ponieważ przy budynkach klasztornych odbywały się obrady sztabu dowódczego. To centrum braci franciszkańskich przyciąga dziś odwiedzających i wiernych swoją dobroczynną ikoną Matki Bożej Bolesnej z Dzieciątkiem (tzw. Matki Bożej -Osieckiej- - Osiecznej).

W dwuhektarowym parku nad brzegiem Jeziora Łoniewskiego znajduje się zamek. Na pagórkowatym wzgórzu przy drodze Leszno-Śremskiej natrafiamy na trzy wspaniałe wiatraki - jeden z gablot miasta i świadectwo jego przeszłości. Te drewniane zabytki warte są zobaczenia po zmroku: podświetlone, zachwycają niezapomnianym wrażeniem. Naprzeciw młynów znajduje się tablica informująca o drodze do wieży widokowej "Jagoda", z której można podziwiać piękną panoramę miasta

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!