Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Leszno

Leszno jest pięknym, średniej wielkości miastem w południowo-zachodniej części województwa wielkopolskiego, tuż przy granicy ze Śląskiem. Fakt ten miał ogromny wpływ na jego charakter jako miasta granicznego: miasta wielu narodowości i kultur. Dziś jest administracyjnym, gospodarczym, edukacyjnym i kulturalnym centrum regionu rolniczego. Leszno jest bardzo łatwo dostępne na mapie Polski - leży w połowie drogi między największymi miastami zachodniej Polski: Poznań i Wrocław. Przecinają się tu ważne szlaki komunikacyjne: drogowy i kolejowy z północy na południe oraz z zachodu na wschód, co ułatwia dojazd samochodem lub pociągiem do Leszna. Leszno posiada również małe lotnisko, obsługujące zarówno samoloty sportowe, jak i turystyczne.

Historia miasta Leszno

Nazwa miasta "Leszno" pochodzi od leszczyny - krzewu, na którym niegdyś rosły w pierwotnych lasach smaczne orzechy laskowe. Do dziś miasto otoczone jest pięknymi lasami, w których mieszkańcy aktywnie spędzają wolny czas. Historia Leszna liczy około 500 lat. Powstało jako prywatne miasto należące do rodziny Leszczyńskich, jednej z najpotężniejszych rodów magnackich w Polsce, która wydała jednego z naszych królów, Stanisława Leszczyńskiego. W swojej historii Leszno było kilkakrotnie niszczone przez wojny i pożary, ale za każdym razem było odbudowywane, dzierżawiąc najpiękniejszą z historii. Urzeka barokową architekturą: kościoły, ratusz i kamienice na rynku, zieleń parków i placów. Obecnie Leszno liczy prawie 65 tys.

mieszkańców. Większość mieszkańców jest zatrudniona w przemyśle, usługach i handlu. Każdego dnia przyjeżdżają tu tysiące młodych ludzi z całego regionu, ponieważ miasto szczyci się doskonałymi szkołami średnimi i dwoma szkołami wyższymi: Państwową Wyższą Szkołą Zawodową i prywatną Wyższą Szkołą Humanistyczną.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!