Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Rydzyna

Miasto leży nad rzeką Kopanicą (prawy dopływ Baryczy), 9 km na południowy wschód od Leszna. Zachował się barokowy układ urbanistyczny, niespotykany w Polsce i rzadki w Europie. Wybudowany w latach 1738-1762 na zlecenie Aleksandra Józefa Sułkowskiego, zaprojektowany został przez znanego architekta Karla Martina Franza. Kompozycja przestrzeni otwartej opierała się na systemie ulic osiowych i promienistych, łączących centrum miasta z przestronnym dworkiem panów.

Pierwsze wzmianki o Rydzynie pochodzą z 1403 r. jako o własności Jana Czerniny herbu Wierzbno. Jan pochodził z zamożnej rodziny i przeniósł tu rodzinną siedzibę z Śląska. Z czasem rodzina przyjęła z majątku nazwisko Rydzyński.

Założenie miasta w 1407 r. zostało potwierdzone w 1551 r. Wielu husytów przybyło tu w XV wieku z Czech. W XVI wieku był to tętniący życiem ośrodek rzemieślniczy. Pod koniec XVIII w. Rydzyna przeszła w ręce Leszczyńskich i była siedzibą Sułkowskich w latach 1738-1909.

Od 1774 r. do 1820 r. istniało tu gimnazjum prowadzone przez Ojców Pijarów, a od 1784 r. Akademia Rycerska. W latach 1928-1939 w zamku mieściło się elitarne liceum ogólnokształcące. Słynął z wysokich standardów i nowoczesnych metod nauczania.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!