Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Obrzycko

Ratusz w Obrzycku, zaprojektowany w stylu barokowym, świadczy o dawnym statusie miasta, związanym z renomowanymi domami szlachetnymi Nałęcza (a właściwie jego filią Obrzycko), Radziwiłła, Radomickiego i Raczyńskiego. Na szczególną uwagę zasługuje renesansowe ozdobne ościeżnice okienne wkomponowane w południową fasadę ratusza, która została tu przeniesiona z kościoła w Batahli w Portugalii, gdzie została nabyta w 1843 r. przez Atanazego Raczyńskiego. Na zachodniej fasadzie znajduje się kartusz z herbem Raczyńskich Nałęczów oraz data założenia w 1825 r. ogonowej ordynacji na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów Obojga Narodów. Bracia Edward i Atanazy Raczyńscy zwani są potocznie "Lekarzami Poznańskimi". To im Wielkopolska zawdzięcza Bibliotekę Raczyńskich z ogromnym księgozbiorem, a także Galerię Sztuki, z której malowidła wystawiane są dziś w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz w Rogalinie, Śmiełowie i Gołuchowie.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!