Wyszukaj kategorie w Szamotuły



Informacje o mieście Szamotuły

Stolicą regionu jest miasto powiatowe nad rzeką Samą, położone ok. 34 km na północny-zachód od Poznania. Najdłużej zachował się autentyczny folklor wielkopolski. To właśnie w Szamotułach powstał jeden z najwcześniej zachowanych listów miłosnych w języku polskim. Witryna jednej z największych w Polsce kolekcji ikon.

Historia miasta Szamotuły

Nazwa Szamotuły została po raz pierwszy wymieniona w dokumencie z 1231 roku. W 1284 r. miejscowość otrzymała prawo do obrotu na rynku ius forensis, a przed 1383 r. prawa miejskie.

Na początku XVI w. północna część miasta, jako część jedynej córki Andrzeja, ostatniego z Szamotulskich, została przekazana zamożnej rodzinie Górków - część południowa dzieliła tę część po pewnym czasie. Zarówno Szamotulscy, jak i Górkowie piastowali szereg wysokich stanowisk państwowych (wojewodowie, kasztelani, starostowie generalni), co sprzyjało rozwojowi miasta. W czasach renesansu Szamotuły przechwalały się największą liczbą studentów o pochodzeniu prywatnym, wysłanych do Akademii Krakowskiej; powstało wówczas powiedzenie: "głuchy, ale dobry, tak długo, jak jest z Szamotuł".

W tym samym czasie miejscowość stała się rajem dla imigrantów z innych regionów Europy, które ogarnęły wojny religijne. Urodził się w takiej rodzinie Jan Jonston, urodzony w Szamotulach w 1603 roku, myśliciel i uczony, autor prac historiograficznych, medycznych i filozoficznych.

W XVI wieku miasto było ważnym ośrodkiem Braci Czeskich (Jedności Braci) w Polsce, z pierwszą drukarnią tego wyznania w Wielkopolsce.

Atrakcje turystyczne w Szamotułach

Jednym z zabytków jest kolegialny kościoł Matki Bożej Pocieszenia i św. Piękny, trójnawowy, bazylikowy kościół z dwoma wyniosłymi wierzchołkami, pochodzący z połowy XV wieku, należy do najciekawszych budowli w Wielkopolsce.

W północnej części miasta zachował się zespół zamkowy, obecnie Muzeum Zamkowe Górkas, w którym znajduje się jedna z największych w Polsce kolekcji ikon. Pozostałością po dawnym systemie fortyfikacyjnym jest Donżon Halszki, znajdujący się niedaleko, zwany również Wieżą Czarnej Księżnej, wzniesiony w wyniku przebudowy pierwotnej wieży bramnej. Wiąże się z tym tragiczna historia księżnej Elżbiety Ostrogskiej, zwanej Halszką, która podobno została tam uwięziona przez męża. Kompleks zamkowy składa się ponadto z trzech szkieletów i dawnego spichlerza, zaadaptowanego dziś na Muzeum Archeologiczne Tranzytowej Archeologii Rurociągu.

Na południe od rynku widoczne są barokowe budowle klasztoru reformatorów franciszkańskich z jednonawowym kościołem Świętego Krzyża z drugiej połowy XVII wieku.

Obok dawnego kompleksu klasztornego znajduje się pomnik Wacława Szamotułów, wybitnego muzyka epoki renesansu, dwór Zygmunta Augusta; Wacław urodził się i wychował w Szamotulach.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!