Wyszukaj kategorie w Nowy TargInformacje o mieście Nowy Targ

Nowy Targ jest największym i najstarszym miastem na Podhalu. Nowy Targ liczy około 35.000 mieszkańców, a jego początki sięgają XIII wieku. Początki miasta wiążą się bezpośrednio z przybyciem cystersów, którzy w 1254 r. założyli klasztor w pobliskiej osadzie Ludźmierz, co pociągnęło za sobą powstanie nowych osad na tym terenie. Pierwsza wzmianka o istnieniu miast pochodzi z 1326r. Za panowania króla Kazimierza Wielkiego miasto stało się jego własnością i pozostało nim aż do rozbiorów. W połowie XIV w. miasto zostało przeniesione i przeniesione pomiędzy Białą a Czarną Dunajcem. Nowy Targ jest ważnym ośrodkiem handlowym od średniowiecza. Dzięki swojemu położeniu przy granicy z Węgrami (obecnie Słowacja) oraz licznym przywilejom królewskim rozwinęło się tu wiele różnych rzemiosł i rzemiosł, które uważało za istnienie miasta. Już Kazimierz Wielki zaczął organizować słynne targowiska przy ulicy Nowy Targ, które początkowo odbywały się raz w roku i trwały osiem dni. Pod koniec XV wieku Kazimierz IV ustanowił drugi targ, a miasto otrzymało przywilej organizowania jarmarku w każdy czwartek. Tradycja ta przetrwała do dziś. Podhalański Rynek Uliczny jest jednym z największych rynków plenerowych w Polsce.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!