Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Czeladź

Czeladź to miasto w Zagłębiu, na południu Polski, w pobliżu granicy ze Słowacją. Podczas II wojny światowej znajdowała się na granicy niemieckiej. W 2008 roku miasto zamieszkiwało 34 072 osoby. Została założona w XIII wieku, a status miasta uzyskała w 1262 roku. Miasto było ważne w ciągu XIV wieku z uwagi na otaczające je kopalnie.

Miasto jest dużym miastem przygranicznym, liczącym około 30 000 mieszkańców, rozproszonym na dużym obszarze z Będzinem około 3 km na wschód od Będzina, przy czym cmentarz żydowski służy obu gminom jako odrębna jursdykcja. Kopalnia Węgla Kamiennego Piaski znajduje się w południowo-wschodniej części miasta, w drodze do Sosnowca. Główna kopalnia węgla znajdowała się na południowym zachodzie i była największą kopalnią na tym obszarze. Droga prowadząca do Grodźca biegnie na północ, a rzeka Brynica - na zachód od granicy Rosji z Niemcami. Czeladź należał do Rosji, a Siemianowice Śląskie do Niemiec przed I wojną światową.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!