Wyszukaj kategorieAtrakcje turystyczne w Bielsku Podlaskim

Na południe od stolicy województwa podlaskiego i rzeki Narwi, niedaleko Puszczy Białowieskiej oraz na terenie Zielonych Płuc Polski znajduje się 27 tys. mieszkańców, piąte co do wielkości miasto w województwie podlaskim, Bielsk Podlaski.

Miasto może poszczycić się bogatą historią, gdyż jest jednym z najstarszych miast Podlasia - pierwsze świadectwo pochówku nad Białą pochodzi z XIII wieku. Tu, wiele wieków temu, osadnicy z Rusi Kijowskiej wędrowali i spotykali się z osadnikami z Mazowsza. Pogranicze pomiędzy strefami wpływów Słowian Wschodnich i Zachodnich było powodem, dla którego mieszczanin często zmieniał właściciela. Ze względu na swoje położenie na trasie z Krakowa do zamku w Bielsku bardzo często gościli królowie polscy i książęta litewscy. Nie zapomniano o nim także podczas wypraw i akcji wojskowych, które przyniosły miastu ruinę i dewastację.

Mimo to w mieście zachowało się jeszcze kilka obiektów o znaczeniu historycznym.

Bielsk Podlaski łączy ludzi różnych kultur i religii. Pozostaje miastem różnorodności i wszechstronności, które istnieją razem i wzajemnie się uzupełniają. W ten sposób wspólnoty prawosławne, rzymskokatolickie i protestanckie żyją w harmonii, a uroczystości religijne odbywają się w dwóch różnych terminach - według kalendarza juliańskiego i według kalendarza gregoriańskiego, dzięki czemu w mieście dłużej trwa świąteczna atmosfera.

Miasto Bielsk Podlaski, podobnie jak Polacy, zamieszkują białoruskie i ukraińskie mniejszości narodowe, które mają wszelkie możliwości zachowania i pielęgnowania swojej kultury i obyczajów, a także świętowania swoich tradycji podczas lokalnych świąt, festiwali i wydarzeń kulturalnych.

Kultura w Bielsku Podlaskim

Miejscem, gdzie kultura polska spotyka się z kulturą mniejszości narodowych jest Bielskie Centrum Sztuki i Kultury. Centrum ma znaczący wpływ na integrację bogatej mozaiki kulturowej, wspierając organizację licznych festiwali, koncertów i konkursów. Warto udać się z wizytą do Bielska Podlaskiego na "Canticle", na Dziecięcy i Młodzieżowy Festiwal Kolęd i Pastorałek Nowożytnych, na "Podlaski note", na Międzynarodowy Konkurs Piosenki w ramach Dni Bielskich, na "Podlaską Oktawę Kultur", na Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Piosenki Ukraińskiej, na "Ukraiński Festiwal Piosenki Podlaskiej", na "Białoruską Jesień Bardów" czy na "Białoruską Jesień Piosenki Białoruskiej". Ważną rolę w popularyzacji kultury regionalnej odgrywają również muzea w Bielsku Podlaskim.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!