Informacje o mieście Zabłudów

Zabudów, liczący blisko trzy tysiące mieszkańców, to miasto nad rzeką Rudnia w Wysoczyznie Białostockiej w województwie podlaskim. Miasto jest siedzibą gminy samorządowej Zabłudów oraz bezpośrednich sąsiadów z Białymstokiem.

Historia miasta Zabłudów

Nazwa miasta wywodzi się prawdopodobnie od starożytnego położenia w pobliżu "Puszczy Bludowskiej", która prawdopodobnie buduje dzisiejsze lasy Knyszyńskiej i Białowieskiej. Pierwsza wzmianka o Zabłudowie w źródłach pisanych pochodzi z XVIII wieku, co pozwala na włączenie Zabłudowa do korpusu polskiego starego miasta.

Dzięki królowej Bonie oraz zasobom szlacheckim szybko rosły Chodkiewicz i Radziwiłłłł Żabudów, czego zwieńczeniem był przywilej miejski nadany Zabudowowi 21 września 1553 r. przez króla Zygmunta Augusta na mocy ustawy "Zasadzenie miasta", potwierdzony przez Jana Kazimierza na prawie magdeburskim w 1654 roku. Prawdopodobnie z owego okresu czasu wywodzi się dzisiejszy herb "The Leaping Deer" - spadkobierca "The Uniicorn with Black Eagle".

W parafiach powstawały drukarnie, szpitale, szkoły i schroniska katolickie i prawosławne. Płynęli tu ludzie różnych narodowości i wyznań, na przykład Litwini, Rosjanie, Szwedzi, Żydzi, aryjczycy, zjednoczeni i ortodoksyjni. Ścieżki ich działalności pozostają na dzień dzisiejszy, należy przeszukiwać je w starych kronikach, książkach czy notatkach.

Podczas gdy zabory Rzeczypospolitej Obojga Narodów Zabłudowa należały do Królestwa Pruskiego, po przejściu na Rosję. Rozwój miasta hamowany był przez długie lata, kiedy to wybuchały wojny. Po II wojnie światowej Zabłudów przestał wyglądać jak miasto. Liczba ludności spadła z 5500 do 1200.

Dzisiaj Zabłudów ma szansę. Potencjał tworzy mieszkańców miasta i teren, który miasto musi zaproponować przedsiębiorczych i pomysłowych ludzi. Władze lokalne stwarzają sprzyjającą atmosferę i warunki dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą na tym terenie.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!


POPULARNE KATEGORIE


Kolektury LottoAptekiBankomatyPizzerieCentra handlowePaczkomatyBankiKluby i dyskotekiKurierzyKwiaciarnieKościołySalony fryzjerskieSklepy spożywczeCmentarzePoczta PolskaSklepy budowlaneSklepy mebloweBibliotekiFotografGeodeciZakłady bukmacherskieKinoLicea ogólnokształcąceOptyk i salony optyczneSiłownie i kluby fitnessAgencje pracyStacje benzynowe i LPGKantorDrogerieFastfoodModa męskaModa damskaSzkoła podstawowaPrzedszkoleSkup złomuBurgeryDomy weselneLekarzDentystaKuchnia PolskaRestauracjeKebabKomis samochodowySalony samochodowe

Popularne kategorie