Wyszukaj kategorieAtrakcje turystyczne w mieście Brańsk

Małe miasteczko we wschodniej Polsce, na południe od Białegostoku. Brańsk był miastem królewskim, któremu na prawie magdeburskim nadano prawa miejskie w XV wieku. Przywilej de non tolerandis Judaeis zabraniał Żydom osiedlania się tam, ale w 1560 r. dwóch Żydów otrzymało od króla Zygmunta Augusta zezwolenie na dzierżawę młynów na terenie powiatu. Rada miejska udzieliła im zezwolenia na zamieszkanie w Brańsku na czas oznaczony. Do końca XVIII w. liczba Żydów nigdy nie przekroczyła kilkunastu. Wielu jednak mieszkało na posiadłościach należących do arystokracji i szlachty, którzy dzierżawili im karczmy i młyny. Większe osady żydowskie powstawały więc w okolicach Brańska w prywatnych miastach, takich jak Tykocin, Orla, Bocieki, Siemiatycze, Ciechanowiec.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!