Wyszukaj kategorieCo warto zobaczyć w Będzinie

Będzin , miasto, województwo śląskie (woj. śląskie), południowa Polska, tuż na północny wschód od Katowic, nad rzeką Czarną Przemszą. Położone na szlaku handlowym między Wrocławiem a Krakowem, jest jednym z najstarszych miast Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, rozwijającym się jako centrum górnictwa i przemysłu ciężkiego.

Położenie miejscowości Będzin

Będzin leży w północno-wschodniej części województwa śląskiego, nad rzeką Czarną Przemszą, na Wyżynie Śląskiej. Jest siedzibą władz okręgowych i ma bardzo bogatą historię. Będzin należy do najstarszych miast Małopolski i województwa śląskiego. Funkcjonuje jako centrum handlowe, gospodarcze (przemysł, energetyka) i administracyjne Zagłębia Dąbrowskiego. Obecnie w Będzinie na obszarze 37 km mieszka ok. 60 tys. mieszkańców.

Atrakcje turystycznie w Będzinie

Do najważniejszych zabytków przyciągających turystów do Będzina należy piastowski zamek z okresu średniowiecza, barokowy i klasyczny Pałac Mieroszewskich, kościół Trójcy Świętej oraz kościół św. Doroty z XVII wieku, znajdujący się na najważniejszym wzgórzu w okolicy - Górze Świętej Doroty (382 m). Zamek, położony na wzgórzu na Czarnej Przemszy, na Szlaku Orlich Gniazd, jest symbolem Będzina. Wszyscy odwiedzający miasto stawiają tam pierwsze kroki, by podziwiać wspaniałą panoramę Zagłębia z okrągłej wieży. Na dziedzińcu znajduje się karczma, a wewnątrz dziedzińca znajduje się Muzeum Zagłębia z bogatą kolekcją dóbr kultury i materiałów dokumentujących historię regionu. Na liście będzińskich atrakcji turystycznych znajdują się również unikatowe, nowo odrestaurowane mury miejskie. Zostały one zrekonstruowane zgodnie z ich średniowiecznym położeniem, przy użyciu kamienia podobnego do oryginalnego materiału budowlanego. Ich długość wynosi ponad 170 m. W ramach rewitalizacji Wzgórza Zamkowego, otoczenie będzińskiego zamku zyskało nowy wygląd. Przekształcane są także będzińskie sklepienia, a tworzone w ten sposób strefy wystawiennicze już wkrótce będą dostępne dla zwiedzających. Będzin to jednak nie tylko miasto o niezwykłych walorach historycznych, ale także ciekawe miejsce wypoczynku dla aktywnych sportowo i wędrówek pieszych. Góra św. Doroty, zabytkowy park przy Pałacu Mieroszewskim czy malownicze zakątki szlaku Via Regia to doskonałe miejsca do spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Ważnym punktem na mapie miasta są zabytki kultury żydowskiej. Dobrze zachowane malowidła ścienne można oglądać w Domu Modlitwy w Bramie Cukermana oraz w Domu Modlitwy Mizrachi, w którym znajduje się sala dostępna tylko dla mężczyzn. Na zachodnim zboczu Wzgórza Zamkowego znajduje się cmentarz żydowski, którego historia sięga 1831 roku. Miasto królewskie dumnie prezentuje również swoją twórczość kulturalną. Zaglebski Teatr Dziecka czy inne wydarzenia artystyczne, takie jak Międzynarodowy Festiwal Kolęd Bożego Narodzenia, Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek" czy Będzińska Święto Smaków, przyciągają miłośników sztuki przez cały rok. Warto odwiedzić Będzin. Dzięki swojej różnorodności miasto zaspokaja nawet najbardziej wybredne gusta. Turyści mogą odkrywać bogatą historię, miłośnicy przyrody mogą spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, a sportowcy mogą realizować swoje pasje. Krajobraz Będzina wzbogaciły także nowe obiekty rekreacyjne, takie jak Strefa Aktywności Rodzinnej z siłownią na świeżym powietrzu, miasto komunikacyjne, boiska do siatkówki i lodowisko. Miłośnicy sportów ekstremalnych mogą korzystać z nowoczesnego, bezpiecznego skateparku.

Wydarzenie w Będzinie

W Będzinie odbyły się takie wydarzenia jak Tour de Pologne, Strefa Kibica podczas EURO 2012 oraz Puchar Polski w Strongman Cup. Co roku jego mieszkańcy mają okazję uczestniczyć w miejskich imprezach plenerowych, m.in. w Dniach Dziecka, Dniach Będzina, dyskotece plenerowej, Święcie Świętego Mikołaja w Będzinie, Sylwestrze. Hasło promocyjne "Będzin górą! (Będzin, zwycięzca!) znajduje odzwierciedlenie we wszystkich podejmowanych działaniach i realizowanych projektach. Dlatego warto odwiedzić Będzin.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!