Co warto zobaczyć w Zawierciu

Zawiercie położone jest w północno-wschodniej części województwa śląskiego, 28 km od Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, 43 km od samych Katowic, 45 km od Częstochowy i 67 km od Krakowa. Istnieje również dobry dostęp drogowy i kolejowy z resztą regionu. Powierzchnia Zawiercia wynosi 8 524 ha, a liczba ludności ponad 55 000. Miasto leży na wysokości 355 m n.p.m., na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i nad rzeką Wartą, która ma tu swoje źródło. Bardzo popularne w całym regionie Zawiercia są dolomity, rudy cynku, wapń, ołów i węgiel brunatny.

Turystyka w Zawierciu

Do popularnych terenów wspinaczkowych, takich jak Podleśnica Zborow czy Skały Rzedkowickie, można dojechać z Zawierca samochodem lub PKS-em. Wschodnia część miasta stanowi punkt wyjścia do Parku Gniazdowego Orlików, wyjątkowej atrakcji z wapienną wyspą górzystą i krasowym krajobrazem. W żadnym innym miejscu w Polsce nie można zobaczyć zbiorowisk roślin tak zróżnicowanych pod względem flory i ekologii. Wzdłuż szlaku Orlich Gniazdo znajduje się wiele zrujnowanych zamków, z których najważniejszy to Morsko (prawdopodobnie wybudowany w XIV wieku), Mirow, Bobolice oraz najważniejszy - zamek Ogrodzieniec w Podzamczu.

Zabytki w Zawierciu

Oprócz tego, że Zawiercie jest bazą wypadową do wędrówek w okolice, to w nim znajduje się wiele interesujących dla turystów zabytków historycznych, takich jak kościół Trójcy Świętej w Zawierciu-Skarzycach, wybudowany w 1583 roku, kościół św. Mikołaja, zbudowany w XVI wieku z późniejszym dodatkiem ganku, dwóch kaplic, zakrystii i wieży z XIX wieku, a także z dworu w Zawierciu. W mieście znajdują się również dwa cmentarze żydowskie - jeden przy ul. Daszynskiego, drugi przy Zawierciu-Kromołowie, założony w pierwszej połowie XVIII w., na którym już w 1730 r. znajdowały się groby.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!Popularne kategorie