Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Wodzisław Śląski

Wodzisław Śląski , miasto, województwo śląskie, południowo-środkowa Polska. Położony w Rybniku, 6 mil (10 km) na północ od granicy z Czechami i 30 mil (48 km) na południowy zachód od Katowic, stolicy województwa.

Pierwotnie kronikowany w XII wieku jako ośrodek rzemieślniczo-handlowy, Wodzisław Śląski otrzymał prawa miejskie w 1257 roku. Mnisi franciszkanie, pod patronatem władców polskich, założyli tam w XV wieku klasztor i kościół. Po przedostaniu się do Prus w 1875 r. powrócił do Polski w 1921 r. W czasie II wojny światowej zniszczeniu uległa większość zakładów przemysłowych miasta. Rozległa powojenna odbudowa sprawiła, że ponownie stał się ważnym ośrodkiem przemysłowo-transportowym w południowo-środkowej Polsce.

Jej gospodarka opiera się na górnictwie węglowym, produkcji koksu i przetwórstwie spożywczym. Gaz ziemny przesyłany jest z lokalnych złóż do Katowic i innych miast Polski za pośrednictwem kilku gazociągów. W wyniku restrukturyzacji gospodarczej pod koniec XX wieku liczba ludności Wodzisławia Śląskiego zmniejszyła się o połowę. Pop. (2011) 49,346.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!