Wyszukaj kategorie w WieliczkaWieliczka

Kopalnia Soli "Wieliczka" jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej w Polsce. Każdego roku odwiedza go ponad milion turystów z całego świata.

Jest to również światowej klasy zabytek, na który składa się dwanaście obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Dziś Kopalnia Soli "Wieliczka" łączy wielowiekową tradycję i nowoczesność, kilkusetletnią historię oraz podziemną metropolię z rozległą infrastrukturą.

Kopalnia jest produktem dziesiątek pokoleń górników, pomnikiem historii Polski i narodu polskiego - marką obecną w świadomości Polaków od wieków.


Miejscowość, która słynie głównie ze słynnej kopalni soli, którą odwiedza rocznie około 1 mln turystów. Jest tam zróżnicowana architektura. W śródmieściu przykładowo stoją głównie kamienice z XIX wieku, na osiedlu zaś bloki z lat 70-tych. Wieliczka posiada dwa pałace oraz dwa kamienne i jeden drewniany kościół. Bardzo ciekawym obiektem jest szklana kopuła przy szybie Daniłowicza, czy też nowoczesny Urząd Skarbowy, w miejscowości tej istnieją również budowle w stylu barokowym, klasycystycznym i międzywojennym.

Jeśli chodzi o muzea w Wieliczce to posiada ona jeden z 17 centralnych muzeów, a jest nim Muzeum Żup Krakowskich. Ma ono dwie ekspozycje stałe, pierwsza z nich znajduje się w średniowiecznym Zamku Żupnym, który po zniszczeniach II wojny światowej odremontowano i podarowano do użytków Muzeum. Druga ekspozycja jest ulokowana na III poziomie zabytkowej kopalni soli w Wieliczce. Kopalnia ta jest jednym z najstarszych zakładów na świecie, która przez długie lata była bogatym źródłem państwa, natomiast w obecnych czasach jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Sól kamienna ukształtowała teraźniejszy wygląd kopalniany, komory biegną pod miastem i są ustawione na dziewięciu poziomach, sięgają głębokości 327 metrów, a jej chodniki sięgają około 300 kilometrów chodników, oraz 3000 komór.

Zwiedzenie kopalni soli jest jednym z najbardziej ekscytujących przeżyć, każdego turysty. Wieliczka posiada też nowo otwarte muzeum Techniki w którym obejrzeć można bogaty zbiór starych urządzeń AGD czy też motoryzacji. To muzeum znajduje się w starym XIX wiecznym budynku po zegarmistrzu. W Wieliczce jest dużo szlaków z których turyści bardzo chętnie korzystają, między innymi szlak architektury drewnianej, kopalniano-przemysłowy, szlak “żółty” turystyki pieszej i rowerowej, szlak rowerowy – 23 kilometry po Pogórzu Wielickim, oraz szlak rowerowy zielony.

 


Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!