Informacje o mieście Wąchock

Wąchock, miejscowość położona niedaleko Starachowic w województwie świętokrzyskim, słynie nie tylko z popularnych polskich żartów na jej temat, ale także z imponującego klasztoru, zbudowanego przez zakon cystersów. Mnisi zostali przywiezieni tu w 1179 r. z opactwa burgundzkiego w Marimondzie przez biskupa krakowskiego Gedeona Gryfitę. W latach 1228-1239 włoski warsztat cysterski wybudował tu kamienne opactwo w stylu toskańskim. Od tego czasu zachował się pierwotny romański układ kompleksu klasztornego, a sam obiekt był wielokrotnie przebudowywany.

Architektura w Wąchocku

Miłośnicy architektury, którzy tu przyjeżdżają, mogą podziwiać takie miejsca jak: późnoromański kościół - zbudowany z dwukolorowych kamiennych bloków na planie krzyża łacińskiego, klasztor z perfekcyjnie zachowanymi romańskimi wnętrzami oraz imponujący rozdział o wielkiej wartości historycznej. W jednej z galerii znajduje się również grób mjr Jana Piwnika "Ponury", legendarnego przywódcy Świętokrzyskiej Armii Krajowej. Obok bramy klasztoru znajduje się Muzeum Cystersów, w którym znajduje się unikatowa kolekcja ppłk Walenty Ślusarczyka, ppłk. porucznika, zawierająca relikwie polskich powstań narodowych.

Atrakcje turystyczne w Wąchocku

Wąchock to cenne zabytki i wspaniałe atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie. Miasto to przyciąga turystów, a coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa sprawia, że miasto kojarzone z humorem i cystersami staje się coraz ważniejszym ośrodkiem turystycznym, w którym każdy z nas będzie mógł miło i pożytecznie spędzić wolny czas.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!Popularne kategorie