Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Strzelno

Strzelno jest miastem położonym w województwie kujawsko-pomorskim, a w szczególności w tzw. regionie Białych Kujaw. Z Strzelnem związane są legendy o św. Wojciechu, który miał przekroczyć ten teren w drodze na wyprawę misyjną do kraju pruskiego. Miasto jest ważnym punktem Szlaku Piastowskiego.

Historia Miasta Strzelno

Pochodzenie Strzelna pozostaje w pewnym stopniu nieznane. W drugiej połowie XII w. z klasztoru w Kościelnej Wsi koło Kalisza przybyły tam zakonnice Norbertanek. W kolejnych latach osada klasztorna stopniowo się rozwijała. W 1231 r. Strzelno otrzymało pewne przywileje, świadczące o miejskim charakterze miejscowości, które w 1356 r. otrzymały pełne prawa miejskie. W kolejnych dziesięcioleciach odwiedzali miasto książęta, książęta i królewscy, m.in. Władysław Jagiełło, który przebywał w Strzelnie siedem razy. Rozwój miasta opierał się na rzemiośle i rzemiośle oraz działalności klasztornej, dodając splendoru i przyciągając pielgrzymów. Miasto znajdowało się w bliskim sąsiedztwie ruchliwych szlaków handlowych prowadzących z Poznania do Torunia/Torunia, a następnie na Litwę; oraz z Kalisza do Gdańska.

Do końca XVIII w., kiedy Strzelno zostało zajęte przez Prusy, Strzelno było własnością Norbertanek. Rok 1837 był datą zniesienia klasztoru, a kościoły podlegały władzy biskupiej. Wiosną 1848 r. miasto pozostawało w rękach powstańców przez tydzień. 1863 r. w budynkach dawnych klasztorów Emilii Sczanieckiej założyła szpital dla powstańców styczniowych, którzy walczyli za granicą zaboru rosyjskiego niedaleko stąd. W latach 1887-1932 Strzelno było stolicą powiatu, następnie stało się częścią powiatu mohylewskiego. Wznowiono wolność 2 stycznia 1919 r., w czasie Powstania Wielkopolskiego.

Obecnie Strzelno jest raczej niewielkim ośrodkiem handlowo-usługowym.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!