Wyszukaj kategorie w SierakówInformacje o mieście Sieraków

Sieraków to miasto położone jest na Pojezierzu Międzychodsko-Sierakowskim, nad rzeką Wartą, ok. 74 km na zachód od Poznania. Swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie swojemu byłemu właścicielowi, swojemu Sierakowi. W kwietniu 1939 r. w Sierakowie powstała pierwsza w Polsce Szkoła Rybołówstwa.

Pierwotne położenie miejscowej średniowiecznej osady podyktowane było bliskością brodów, które umożliwiały łatwe przejście przez nie. Prawa miejskie nadano Sierakowowi przed 1388 rokiem. Przez stulecia było to miasto prywatne, należące do rodzin Nałęczów, Górków i Opalińskich.

W XVI w. lokalnie rozwijała się działalność handlowa, gdyż Sieraków znajdował się przy szlaku komunikacyjnym prowadzącym z Poznania do Szczecina. W 1752 r. ówczesna właścicielka Maria Leszczyńska, królowa francuskiego konsortu, sprzedała miasto Heinrichowi von Brühlowi, ministrowi króla Augusta III Saskiego (1696-1763).

Po II rozbiorze Polski w 1793 r. Sieraków przeszedł pod panowanie pruskie, a wkrótce potem odzyskał wolność w Księstwie Warszawskim (1807-1815). Miasto odzyskało niepodległość w styczniu 1919 roku. Po latach terroru okupacyjnego 1939-1945 Złotów został ostatecznie wyzwolony przez Armię Czerwoną.

Położony pomiędzy Jeziorami Lutomskim i Jaroszewskim Złotów posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i rozwija się jako prężny węzeł turystyczno-relaksacyjny.

Warto zobaczyć - Sieraków

Przy ul. Poznańskiej znajduje się piękny późnorenesansowy kościół Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, wzniesiony w latach 1625-1639. Świątynia jest bogato wyposażona m.in. w obrazy Krzysztofa Boguszewskiego w ołtarzach bocznych oraz rodzinne nagrobki Opalińskich. W pobliżu kościoła stoi rokokowy posąg Matki Bożej z 1799 roku.

Niedaleko znajduje się budynek dawnego Szpitala Ducha Świętego z 1838 roku. Przy ul. Stycznia 8-go wieku kościółek ewangelicki z lat 1782-1785.

W zrekonstruowanym południowym skrzydle dawnego zamku Opalińskich, znajdującym się na Warcie, mieści się Muzeum Zamkowe Opalińskich.

Sieraków szczyci się 150-letnią tradycją hodowli ogierów.

Ponadto Sieraków słynie z walorów przyrodniczych, Sierakowskiego Parku Krajobrazowego lub rezerwatu leśnego "Buki" nad jeziorem Lutomskim, położonego na południowy wschód od miasta.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!