Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Pruszcz Gdański

Pruszcz Gdański jest częścią Obszaru Metropolitalnego Gdańska, zaledwie 10 km od centrum Gdańska, na styku Żuław i Pojezierza Kaszubskiego. Miasto jest gospodarczym i kulturalnym centrum powiatu gdańskiego. Zajmuje powierzchnię 16,5 km2 i liczy ponad 27 tys. mieszkańców.

Pruszcz Gdański jest bardzo ważnym węzłem drogowym i kolejowym w pobliżu dróg Gdańsk-Warszawa i GdańskŁódź. Dodatkowym atutem miasta jest bliskość trójmiejskiej obwodnicy i autostrady A-1, łączącej północ i południe kraju. To właśnie tutaj, tuż przy autostradzie A1, znajduje się Bałtycka Strefa Inwestycyjna.

W centrum Pruszcza Gdańskiego powstało nowoczesne osiedle mieszkaniowo-usługowe, za które miasto otrzymało Honorową Nagrodę Towarzystwa Planistów Polskich w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w całym kraju w 2009 roku.

Odbudowa starożytnej wioski handlu bursztynem (Faktoria) i Szlaku Bursztynowego z okresu rzymskiego jest unikatowym produktem turystycznym w kraju. Jest to miejsce pełne życia, które łączy historię z teraźniejszością, gdzie turyści mogą poczuć ducha dawnych czasów. Na Faktuorię składa się: Ekspozycja Muzeum Głównego Chałupy łącząca najnowsze rozwiązania multimedialne z bogactwem znalezisk archeologicznych i pięknem bursztynowych eksponatów, Sala Rynku - miejsce "spotkań z żywą archeologią", Chata Rzemieślników Bursztynu - rekonstrukcja warsztatów i produktów tego rzemieślnika oraz Chata Blacksmitów - wiernie zrekonstruowany dom i kuźnia.

Wydararzenia kulturalne w Pruszczu Gdańskim

W Faktorii organizowanych jest wiele imprez plenerowych, koncertów i innych przedsięwzięć artystycznych. W pobliżu znajduje się Międzynarodowy Bałtycki Park Kultury oraz bursztynowa trasa dla pieszych i rowerzystów z amfiteatrem, placem zabaw, skateparkiem i Ogrodem Czteroletnim. Na terenie Faktorii Kultury odbywają się liczne imprezy kulturalne, m.in. występy Sceny Letniej Teatru Wybrzeżego, koncerty i spektakle dla dzieci. W pobliżu Parku przebiegają różne szlaki turystyczne, m.in: Szlak Wodny Radunia, Szlak Mennonitów, Szlak Bursztynowy łączący Faktorię z Gdańskiem.

W centrum miasta znajduje się najcenniejszy zabytek - XIV-wieczny gotycki kościół św. Posiada bogaty, rzeźbiony w drewnie i polichromowane wnętrze - m.in. renesansową ambonę, galerię i barokowy front organowy. Do 1945 r. znajdował się tu również ołtarz anwerpijski z XVI wieku, który obecnie stanowi cenną ekspozycję Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!