Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Oświęcim

Oświęcim , 43 000 mieszkańców, leży w południowej Polsce, około 60 km od Krakowa. W mieście tym najlepiej znany jest obóz koncentracyjny Auschwitz I, II wojna światowa, a także bliskość obozu ekspansji Auschwitz - Auschwitz-Birkenau, obozu zagłady i pracy przymusowej.

Dogodne położenie pomiędzy Małopolską a Śląskiem sprawia, że jest to ważny szlak komunikacyjny łączący oba regiony. Galicyjski klimat miasta tworzy burzliwą 800-letnią historię, której ślady można zobaczyć spacerując po wzgórzu zamkowym i Starym Mieście. Przyroda i klimat starożytnej historii z XIII wieku.

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z X wieku. Pierwotnie miasto zamieszkiwali Niemcy i Polacy. W XV i XVI w. liczba ludności żydowskiej w Oświęcimiu zaczęła rosnąć i w stosunkowo krótkim czasie stanowili większość.

Auschwitz-Birkenau

Oświęcim, naznaczony tragiczną historią II wojny światowej, wciąż zmagający się z dziedzictwem przeszłości. KL Auschwitz-Birkenau - największy hitlerowski obóz zagłady wybudowany tu w czasie II wojny światowej, obecnie jest miejscem pamięci i edukacji dla przyszłych pokoleń. Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau odwiedza co roku ponad milion turystów, pielgrzymów i dostojników, którzy pragną oddać hołd ofiarom "piekła" Auschwitz. Dla poszanowania pamięci o tym, co się stało, współczesny Oświęcim świadomie kreuje swój wizerunek Centrum Pokoju, z którego wywodzi się wiele inicjatyw i projektów wzywających do dialogu, tolerancji i pojednania.

Wydarzenia kulturalne w Oświęcimiu

Mieszkańcy miasta oraz turyści odwiedzający Oświęcim mogą skorzystać z szerokiej oferty wydarzeń cyklicznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Do najbardziej popularnych i szanowanych należą: Amatorski Festiwal Filmowy "Kochać człowieka", festiwal folklorystyczny Beskidzki Tydzień Kultury, organizowany od 2010 Life Festival. Pomysłodawcą trzydniowego cyklu koncertów, którego celem jest budowanie pokojowych relacji, jest pochodzący z Oświęcimia dziennikarz radiowy Darek Maciborek.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!