Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Ostrołęka

Historia Ostrołęki sięga końca XI wieku, kiedy na piaszczystej wyspie położonej u ujścia Omulwi zbudowano posterunek obronny i wokół niego wieś. Później wieś ta stała się miastem Ostrołęki. Najstarszy dokument mówiący o Ostrołęce i mieście pochodzi z 1373 roku.

Historia miasta Ostrołęka

Na początku 1807 r. w Ostrołęce odbyła się bitwa o kampanię Napoleona pomiędzy armiami francuskimi i rosyjskimi, wygrana przez armie napoleońskie. Fakt, że nazwa miasta została naniesiona na Łuk Triumfalny w Paryżu, przemawia za jego importacją.

Najbardziej dynamiczny rozwój miasta nastąpił w XX wieku. Ostrołęka, choć leży wśród gruntów rolnych, jest ważnym ośrodkiem przemysłowym. Wybudowano fabrykę papieru celulozowego oraz grupę elektrowni. Stąd pochodzi 30% celulozy i opakowań z falistej tektury produkowanych w Polsce.

Ostrołęka - położenie

Ostrołęka leży na skrzyżowaniu dróg z centrum i południa Polski w kierunku północnym. Od południa przylega do obszaru aglomeracji warszawskiej, tworząc jej rezerwat przyrody. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 61 (zwana też "gościniec mazurski"), prowadząca z Warszawy do najpiękniejszych polskich jezior. Miasto ma bezpośrednie połączenie drogowe z Warszawą, Olsztynem i Białymstokiem, największymi miastami północno-wschodniej Polski. Odległość do każdego z powyższych miast wynosi ok. 120 km.

Rekreacja oraz kultura w Ostrołęce

Baza edukacyjna miasta jest bardzo dobrze rozwinięta - istnieje kilka szkół podstawowych i średnich, z dobrymi filiami sportowymi. Za organizację życia sportowego w mieście odpowiada miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W mieście znajduje się wiele obiektów sportowych, takich jak: sala koncertowo-atletyczna, zadaszony basen, boisko do tenisa, stadion z 2500 miejscami siedzącymi. Wiodące dyscypliny sportowe, w których lokalne kluby odnoszą sukcesy to: siatkówka, piłka nożna, taniec popularny.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!