Informacje o mieście Olsztyn

Olsztyn położony jest w południowej części Warmii nad rzeką Łyną, w granicach Pojezierza Olsztyńskiego. W granicach Olsztyna znajduje się 15 jezior, wśród których znajdują się liczne moreny czołowe powstałe podczas ostatnich zlodowaceń.

Zabytki w Olsztynie

Najważniejszymi zabytkami Olsztyna, stolicy województwa warmińsko-mazurskiego, są Stare Miasto z zespołem zamkowym oraz kościół św. Najbardziej imponujące zabytki olsztyńskiego rynku znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, a kościół uważany jest za jedną z największych budowli okresu gotyku ceglanego w Polsce.

Historia olsztyńskiego zamku jest bardzo złożona. Na mocy podpisanego w Toruniu w 1466 r. traktatu pokojowego Olsztyn i cała Warmińszczyzna znalazły się pod panowaniem polskim ziemie należące wówczas do zakonu krzyżackiego. Zamek został następnie przekazany przez króla polskiego na użytek biskupów warmińskich.

Kultura w Olsztynie

Życie kulturalne Olsztyna również jest bardzo intensywne. W marcu odbędą się Międzynarodowe Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Tradycje warmińskiego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego kultywowane są przez Filharmonię Warmińską i Mazurską. Najważniejszymi cyklicznymi festiwalami w Olsztynie są Olsztyńskie Noce Bluesowe (lipiec) oraz Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy poezję" (czerwiec i lipiec). Olsztyńskie Lato Artystyczne to trzymiesięczny cykl wydarzeń, które odbywają się w okresie wakacyjnym z amfiteatrem obok zamku jako główną sceną większości przedstawień. W ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego odbywają się m.in. Dni Olsztyna, Olsztyńskie Koncerty Organowe, Staromiejskie Spotkania z Szantami (lipiec) oraz Olsztyński Festiwal Jazzowy. Jednym z powodów, dla których wielu turystów przyjeżdża do Olsztyna i Warmii, jest międzynarodowa odsłona Pomnika Siatkówki Huberta Wagnera. Olsztyn to także jedno z miast scenicznych wyścigu kolarskiego Tour de Pologne.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!Popularne kategorie