Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Morąg

Miasto Morąg leży w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Pojezierzu Iławskim, ok. 10 km od trasy "E-7" łączącej Warszawę i Gdańsk, a także na trasie Olsztyn-Elbląg. Miasto ma bogatą historię sięgającą XIII wieku i jest malowniczo wkomponowane w krajobraz jezior i lasów. Obecnie należy do obszarów wchodzących w skład obszaru chronionego, tzw. zielonych płuc Polski.

Morąg jest ośrodkiem gospodarczo-administracyjnym gminy Morąg, stanowiącym zaplecze dla sąsiednich obszarów wiejskich. Jednak głównym czynnikiem rozwoju miasta jest turystyka.

Przyroda w gminie Morąg

Tereny gminy Morąg powstały w wyniku działalności erozyjnej i akumulacyjnej ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Kształt terenu został ustalony dzięki kanałom stworzonym przez lodowiec, przez które przepływały wody topniejącego lodu lądowego, niosącego ogromne masy żwiru i piasku. Powstałe w następnym etapie piaszczyste wysepki otoczone gliniastymi formacjami morenowymi, w których występują baseny jezior, spowodowały wyróżnienie ciekawego krajobrazu, charakteryzującego się różnymi formami osadów piaszczystych, obecnie pokrytych lasem mieszanym.

Zasoby flory i fauny sprawiają, że Morąg i jego okolice są pysznym rajem dla turystów.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!