Wyszukaj kategorie



Informacje o mieście Mikołów

Mikołów to miasto 39.000 mieszkańców, położone na płaskowyżu śląskim, niedaleko Katowic, na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków komunikacyjnych: Katowice-Pszczyna i Gliwice-Oświęcim. Funkcjonuje jako miasto powiatowe od 1999 roku.

Historia miasta Mikołów

Mikołów to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska, leżące na starym szlaku prowadzącym z Krakowa do Wrocławia. Najwcześniejsza wzmianka pochodzi z 1222 roku. Uważa się jednak, że miasto jest starsze. W XIII w. Mikołów był twierdzą, ale potem stracił swoją pozycję na rzecz zamku w Pszczynie. Na mocy rozporządzenia Ferdynanda II z 1545 r. miasto otrzymało prawo do organizowania targów i jarmarków, a tradycja ta jest kultywowana od tego czasu. Prawa miejskie nadał Mikołowowi w 1547 r. ówczesny właściciel miasta Jan Turzo. Kwitnienie miasta stało się możliwe dzięki dobremu położeniu na najbardziej ruchliwym szlaku handlowym. Z biegiem czasu władcy Śląska i właściciele Mikołowa zmieniali się: po Piastach Śląskich przyjechali Czesi, potem Austriacy i Prusowie. W XIX w. Mikołów stał się znanym ośrodkiem polskiego ruchu wydawniczego. W 1845 roku powstała tu pierwsza polska drukarnia na Górnym Śląsku, a do miasta dołączył Ślązak Karol Miarka. Po I wojnie światowej Mikołów wraz z częścią Górnego Śląska stał się częścią Polski.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!