Informacje o mieście Kępno

Miasto powiatowe położone nad rzeką Niesób (potocznie zwaną Samicą), na Wyżynie Wieruszowskiej, Kępno jest najbardziej wysuniętym na południe miastem województwa wielkopolskiego - jest oddalone o 170 km od Poznania i 63 km od Kalisza. To właśnie w Kępnie urodził się mistrz szachowy Edward Lasker (1885-1981), który po wyemigrowaniu do USA i przyjęciu obywatelstwa kraju kilkakrotnie wygrał Otwarte Mistrzostwa USA.

Atrakcje turystyczne w Kępnie

Na środku rynku stoi ratusz (wybudowany w 1846 r.). Na wschód od rynku znajduje się klasycystyczna synagoga z lat 1814-1815.

Marcina (1912), zaprojektowany przez słynnego architekta Rogera Sławskiego (1871-1963). Na uwagę zasługuje bogaty wystrój wnętrza kościoła.

Przy ulicy Poniatowskiego znajduje się kolejny obiekt historyczny - kościół ewangelicki wyznania augsburskiego, poświęcony 8 października 1863 r., w 250. rocznicę istnienia parafii.

Dworzec kolejowy Kępna z II połowy XIX wieku jest unikatowym zabytkowym obiektem tego typu, wraz z dworcem w Kostrzynie-nad-Odrą.

Kwiatowej "Tadeusz-Piotr Potworowski" oferuje miłośnikom archeologii, historii i etnografii bogaty zbiór zbiorów.

W zachodniej części miasta znajduje się park miejski, w którym ukryte jest stożkowate grodzisko. W tym niegdyś średniowiecznym mieszczaństwie książęta ci podpisali donatio inter vivos (darowiznę dożylną).

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!Popularne kategorie