Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Działdowo

Działdowo jest stolicą powiatu działdowskiego, miasta od ponad 670 lat leżącego na szlaku Grunwaldzkim. Miasto położone jest w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na terenach zalewowych rzek: Nida-Działdówka-Wkra, w odległości 130 km od Warszawy, 80 km od Olsztyna, 190 km od Gdańska i 120 km od Torunia. W 2013 r. miasto liczyło ponad 21 000 mieszkańców. Działdowo zajmuje powierzchnię 11 km2.

Największym bogactwem Działdowa są stulecia jego historii i związane z nimi zabytki - świadkowie minionych czasów. Teren dzisiejszego Działdowa od X do XV w. zamieszkiwał Sasin - jedno z plemion pruskich. W latach 1303-1306 władzę przejęli Krzyżacy. Miejscowość zwana "Żołnierz" w dniu 14 września 1344 r. uczyniła Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Ludda Koniga. Od 1525 r. Działdowo znajdowało się w granicach Prus.

Od 18 stycznia 1871 r. Działdowo znajdowało się w granicach Rzeszy Niemieckiej. Po I wojnie światowej, po decyzji konferencji paryskiej, zgodnie z postanowieniami Traktatu Wersalskiego Działdowo zostało przyłączone do II Rzeczypospolitej Polskiej. W okresie międzywojennym miasto było ważnym ośrodkiem polskiej akcji na Mazurach, miejscem znanym z działalności J. Biedrawskiego i E. Sukertowej-Biedrawiny. Ważną funkcję społeczną pełniły organizacje i instytucje: Mazury Folklor, Muzeum Mazur, Mazurki relacyjne II, Mazurskie Polskie Towarzystwo Ewangelickie. Od początku II wojny światowej mieścił się tu nazistowski obóz koncentracyjny, następnie: obóz Selbstschutz, obóz przejściowy, obóz pracy wychowawczej i obóz karny. Po wkroczeniu do miasta 29 żołnierzy korpusu pancernego obozu armii radzieckiej w nocy z 18 na 19 stycznia 1945 r. Działdowo ponownie stało się częścią Polski.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!