Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Duszniki-Zdrój

Duszniki Zdrój to miasto uzdrowiskowe położone w Dolinie Kłodzkiej, nad rzeką Bystrzycą w powiecie kłodzkim, w województwie dolnośląskim. Jest to ważny ośrodek uzdrowiskowy i duża atrakcja turystyczna tego obszaru. Należy do kategorii uzdrowisk podgórskich.

Historia Duszników-Zdrój

Pierwsza wzmianka o istnieniu leczniczej "zimnej spa" na tym obszarze pojawiła się w XV wieku. W drugiej połowie XVII wieku miasto stało się ważnym ośrodkiem tkactwa, produkcji papieru i sukiennictwa oraz uzdrowiskiem. Pierwsze badania nad źródłami mineralnymi w Dusznikach przeprowadzono w 1748 roku, a w 1769 roku "Zimne Uzdrowiska" w Dusznikach stały się oficjalnym uzdrowiskiem na liście uzdrowisk w Prusach. W 1797 r. rozpoczęto zabiegi w prowizorycznej szopie, w której znajduje się sześć wanien z podgrzewaną wodą z "Cold Spa". W tym samym roku odkryto "Ciepłą Wiosnę", która w późniejszych latach stała się znana pod nazwą "Łaźnia Piany Chopina".

Wkrótce, do 1802 r., na obrzeżach miasta pojawiły się pawilony z łazienkami, domami spotkań i pierwszymi zajazdami. W tym czasie Duszniki stały się jednym z najwybitniejszych ośrodków wypoczynkowych w regionie. Szesnastoletni Fryderyk Chopin przyjechał do uzdrowiska w 1826 roku z matką i siostrami i dał dwa koncerty, z których dochód przeznaczany był na opiekę nad sierotami na tym terenie.

Pod koniec stulecia dokonano dalszych inwestycji w kurort. Wybudowano nowe łaźnie, w których dziś mieści się Instytut Przyrodoleczniczy, a w 1877 r. palmiarnia i sala koncertowa, którą dziś jest Pijalnia Uzdrowiskowa. Linia kolejowa do Kudowy wybudowana w latach 1890-1905 jeszcze bardziej przyspieszyła rozwój Dusznik-Zdroju.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!