Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Czchów

Gmina Czchów położona jest w środkowym biegu Dunajca, w miejscu, gdzie spotykają się podnóża Wisnicza i Roznowa. Zajmuje powierzchnię 66,40 km2 i liczy 9000 mieszkańców. Dzielnica Czchow składa się z 10 miejscowości: Bedzieszyna, Biskupice Melsztyńskie, Domosławice, Tymowa, Tworkowa, Jurków, Piaski-Druzków, Złota, Wytrzyszczka i Czchow.

W południowo-czchowskiej dzielnicy Grodek graniczy z Dunajcem i Lososiną Dolną, w południowo-zachodniej Iwkowej i Lipnicy Murowanej, w północnym Gnojniku, w północno-wschodnim Dębnie i we wschodniej części Zakliczyna. Czchów to centrum administracyjne liczące ok. 2200 mieszkańców. Pełni on rolę głównego ośrodka administracyjnego, usługowego i kulturalnego na całym obszarze.

Atrakcje turystyczne w Czchowie

Okolica Czchowa szczyci się doskonałym zwiedzaniem i walorami przyrodniczymi. Dzielnica ta nazywana jest "Bramą Gór", ponieważ w dawnych czasach przez Dolinę Dunajca przebiegał starożytny i historyczny szlak handlowy, który prowadził z Krakowa na południe, w kierunku Węgier. Obecnie kontynuowana jest droga krajowa E-75, która prowadzi z Brzeska do Nowego Sącza. Stanowi również główną oś komunikacyjną łączącą poszczególne miejscowości powiatu. Z drogi E-75 na skrajnym wschodzie Tymowy znajduje się droga w kierunku Lapanowej, Wieliczki i Krakowa, a w Jurkowie droga prowadząca do Tarnowa. Tak więc w dzielnicy Czchow istnieją dwa główne szlaki komunikacyjne: z północy na południe oraz ze wschodu na zachód, co umożliwia wygodne połączenie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz dzielnicy. Jedynym wyjątkiem jest brak stałego połączenia wsi Wytrzyszczka i Bedzieszyna z należącą do województwa nowosądeckiego i położoną za Dunajcem Tropią. Istnieje tam jeden prom, który łączy również dzielnicę Czchow z tymi, które znajdują się za Piaskami-Druzkowem.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!