Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Chełmno

Chełmno to malownicze miasto nad Wisłą rozciągające się na dziewięciu wzgórzach, stolicy historycznej Ziemi Chełmińskiej.

Pierwsza pisemna wzmianka o Chełmnie pochodzi z 1065 roku. Miasto znane jest z prawa chełmińskiego (w dokumencie znajdowały się fragmenty prawa magdeburskiego, flamandzkiego i węgierskiego), które w 1233 r. zostało włączone do zakonu krzyżackiego. Do XVIII w. Chełmno było wzorem prawno-architektonicznym dla 225 miast (m.in. Warszawa, Gdańsk, Toruń, Wadowice) oraz ponad 1.364 wsi i osad. Chełmno, dzięki średniowiecznym murom i zabytkom, nazywane jest "Polskim Carcassonne" lub "Małym Krakowem". O wielkiej wartości historycznej starówki Chełmna świadczy również wpisanie jej na Listę Zabytków Prezydentów RP w 2005 roku.

Atrakcje turystyczne w mieście Chełmno

Największą atrakcją Chełmna są zabytki z okresu świetności (XIII-XIV w.). Miasto posiada zachowany, szachownicowy układ średniowiecznych ulic i gotyckie mury miejskie o długości 2 270 m, które stanowią najwybitniejszy przykład architektury obronnej w Europie. Sercem miasta jest rynek, którego centrum zajmuje "perła renesansowej architektury Pomorza" - gotycko-renesansowy ratusz. Posiada model średniowiecznej jednostki miary, tzw. "Bar Chełmiński" o długości 4,35 m, widziany na jednej z murów ratusza. Obecnie mieści się tu Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!