Atrakcje turystyczne w mieście Buk

Buk to miasto położone na Pojezierzu Poznańskim, ok. 30 km na zachód od Poznania. Legenda głosi, że pierwotne mieszczaństwo wywodzi swoją nazwę od miejsca, w którym w 992 r. podczas polowań na żubry zmarł pierwszy książę polski Mieszko I. Nazwa miejscowości i jej dawne położenie wśród licznych bukowych lasów i zarośli znajdują odzwierciedlenie w dzisiejszym godle miasta, w którym znajduje się drzewo o trzech liściach i trzech korzeniach.

Architektura w mieście Buk

Zachowany średniowieczny układ rynku, u zbiegu ulic Poznańskiej i Ratuszowej, wyróżnia eklektyczny ratusz z końca XIX wieku. Wzdłuż ul. Murskiej znajduje się odrestaurowana neoromańska synagoga z 1893 roku. Na uwagę zasługuje również kościół parafialny biskupa św. Stanisława - trzynawowy, halowy kościółek wyposażony w czterokolumnowy portyk joński, wybudowany w latach 1838-1846 przez architekta Karla-Fryderyka Schinkla (1781-1841), znanego przedstawiciela stylu klasycystycznego. Przy ul. Bohaterów-Bukowskich natkniemy się na drewniany kościółek św. Krzyża z 1760 roku, uważany za perłę barokowej architektury drewnianej. Ciekawostką dla zwiedzających jest także dawny kościół ewangelicki z I połowy XIX wieku, obecnie przebudowany na kinoteatr i Izbę Muzeum Ziemi Bukańskiej.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!Popularne kategorie