Wyszukaj kategorieCiekawe atrakcje turystyczne w mieście Biskupiec

Biskupiec, najmłodszy z dwunastu miast Warmii, położony na Pojezierzu Olsztyńskim, nad jeziorami Kraksy i Kraksy Małe oraz nad rzeką Dymer z malowniczym jeziorem Tataj w pobliżu, jest siedzibą władz gminy w powiecie olsztyńskim.

Po podboju krzyżackim na tym terenie pozostały osady pruskie, ale po przejęciu ziemi przez biskupa warmińskiego nasiliła się kolonizacja. Około 1370 r. powstała osada miejska, a przed końcem stulecia wybudowano zamek z otaczającymi go murami. W 1395 r. prawa miejskie otrzymała ówczesna osada Bischofsburg (zamek biskupi).

Historia miasta Biskupiec

Historia nie była jednak dla tego młodego miasta łaskawa. W XV wieku został on osłabiony przez wojny, w XVI wieku był nękany licznymi pożarami i epidemią, wraz z kolejnymi pożarami, nawet po inwazji szwedzkiej. W latach 1807-1812 stacjonowały wojska napoleońskie. Intensywny rozwój miasta rozpoczął się dopiero w połowie XIX wieku, a w czasie II wojny światowej zniszczeniu uległo prawie 50% miasta.

Atrakcje turystyczne w Biskupcu

W dzisiejszym Biskupcu nie ma żadnego śladu po zamku. Najstarszą budowlą jest kościół św. Jana Chrzciciela z XIV wieku (po wielu przebudowach), znajdują się tu również fragmenty gotyckiego muru otaczającego kościół z końca XVI wieku. Kolejną ciekawą budowlą jest kościół błogosławionej Karoliny Kózkówny z końca XIX wieku. Spacerując po Biskupcu można również obejrzeć średniowieczny układ starego miasta i XIX-wiecznych kamienic. Do zabytków należy dawny ratusz (1895), szpital (1887), fabryka płytek (1865), browar (1885) i wieża ciśnień (1912-1913).

W mieście Dni Biskupiec organizowane są w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Wojewódzki Konkurs Piwowarstwa Ludowego i Rzeźby Nieprofesjonalnej ma ponad 30-letnią tradycję, a najnowszą imprezą w mieście jest Warmiński Festiwal Piwowarstwa Dziedzictwa.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!