Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Tykocin

Nazwa Tykocin została po raz pierwszy wymieniona w XI wieku. Prawa miejskie otrzymał Tykocian w 1425 r., ale kilka miesięcy później otrzymał je Wielkie Księstwo Litewskie od króla Władysława Jagiełły. W XVI wieku miasto stało się jednym z najbardziej ulubionych posiadłości króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta. Zamiast średniowiecznego wzniesiono tu renesansowy zamek. Po rozbiorach Rzeczypospolitej Obojga Narodów miasto zostało sprzedane rządowi pruskiemu. W 1807 r. został przekazany Rosji, a w 1815 r. powrócił do Królestwa Polskiego. W okresie międzywojennym Tykocin liczył około 4 tys. mieszkańców (dwa razy więcej niż obecnie).

Podczas II wojny światowej żydowska ludność Tykocina, szacowana na 2000 osób, została zlikwidowana przez nazistowskich Niemców. W 1950 r. Tykocin stracił prawa miejskie z powodu dużej liczby ofiar śmiertelnych, aby odzyskać je w 1993 r. po upadku komunizmu.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!