Twardogóra

Początki Twardogóry sięgają czasów pierwszych Piastów, kiedy to jako osada targowa znajdowała się na szlaku handlowym między Wrocławiem a Poznaniem. Nazwa osady (prawa miejskie nadał jej w 1293 r. książę Henryk III Głogowski) była według legendy wynikiem najazdu tatarskiego na Śląsk w 1241 r.: miejscowe wojska zorganizowały przeciwko nim "twardy opór". Początkowo Twardogóra (za panowania pruskiego Festenberg), 12 listopada 1946 r. została przemianowana na Twardogórę.

atrakcje turystyczne Twardogórze

W Twardogórze warto zobaczyć: rynek z asymetrycznie usytuowanym ratuszem oraz XVIII i XIX-wiecznymi zabudowaniami, rewitalizowanymi w 2008 roku; barokowy pałac, niegdyś dom właścicieli gruntów w Twardogórze i Goszczu, wzniesiony na fundamentach fortu obronnego z XV wieku. Pałac otoczony jest parkiem z historyczną bramą wjazdową i wzdłuż jego chodnika można zobaczyć posąg Herkulesa, mniejszą bazylikę, kościół Matki Bożej Wspomożycielki Chrześcijańskiej wzniesiony w latach 1874-1876 z surowej cegły na istniejącym już starym fundamencie oraz kościół Trójcy Przenajświętszej wzniesiony z budynku z czerwonej cegły, odnowiony kilka lat temu.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!Popularne kategorie