Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Strzyżów

Powiat strzyżowski znajduje się w południowo-wschodniej części Polski oraz w centralnej części województwa podkarpackiego, ok. 30 km od Rzeszowa, Jasła i Krosna. Dolina Wisłoka z biegnącą przez nią linią kolejową i drogą wojewódzką nr 988 stanowi swoistą oś tego regionu. O dostępności komunikacyjnej powiatu i jego znaczeniu tranzytowym decyduje przebiegający przez ten obszar szlak międzynarodowy, łączący Warszawę i Rzeszów z przejściem granicznym w Barwinku, a następnie ze Słowacją, Węgrami i państwami bałkańskimi. Najpopularniejszym połączeniem między stolicą a Bieszczadami jest również Trasa 9. System komunikacji uzupełnia drogi wojewódzkie, łącząc Strzyżów z Krosnem i Ropczycami. W odległości 40 km od Strzyżowa znajduje się nowoczesne lotnisko - Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, które obsługuje coraz większą liczbę linii lotniczych i pasażerów.

Stryżów – położenie geograficzne

Powierzchnia powiatu wynosi 503,36 km2 , a liczba ludności ok. 63 tys. Jego stolicą jest miasto Strzyżów, liczące ponad 8 tys. mieszkańców. Powiat, składający się z czterech gmin wiejskich (Czudec, Frysztak, Niebylec, Wiśniowa) oraz jednej gminy wiejsko-miejskiej Strzyżów, zajmuje 2,8% powierzchni województwa podkarpackiego i stanowi 2,9% ludności województwa podkarpackiego. Od północy graniczy z powiatami Dębica, Ropczyce-Sędziszów i Rzeszów, a od południa z powiatami Jasło, Krosno i Brzozów. Średnia gęstość zaludnienia jest równa średniej krajowej (124 osoby / km2) i waha się nieco od 103 do 135 osób / km2 w obrębie poszczególnych gmin (z wyłączeniem miasta Strzyżów, w którym gęstość zaludnienia przekracza 600 osób / km2).

Dobre położenie geograficzne, bliskość dużych ośrodków miejskich, a przede wszystkim malownicze krajobrazy i urok zabytków regionu przyciągają każdego turystę. Jeśli do tego dodać zalety w postaci wykwalifikowanej kadry, tradycję przedsiębiorczości, możliwości współpracy i sprzedaży produktów na rynku regionalnym oraz połączyć to wszystko z szeroką gamą konkretnych ofert inwestycyjnych, otwiera to horyzonty dla osób poszukujących własnego miejsca w przedsiębiorczej Polsce.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!