Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Rejowiec

Rejowiec , który posiadał prawa miejskie w latach 1547-1867, został założony przez Mikołaja Reja na terenie wsi Kobyle, którą otrzymał posagiem od żony Zofii Kościeniówny. Rej, który był zapalonym reformatorem, postanowił zbudować miasto i wspólnotę kalwińską. Zmarł w Rejowcu w 1569 r., do dziś nieznane jest jednak miejsce pochówku.

Historia Miasta Rejowiec

Pod koniec XVII w. miasto nabywała rodzina Rzewuskich, następnie dość często przechodziła w ręce: Ossolińskich, Budnych, wreszcie Woronieckich, którzy w malowniczym parku pozostawili najpiękniejszy zabytek w Rejowcu - klasycystyczny pałac z XVIII-XIX w. Od północy Rejowiec graniczy z Rejowcem Fabrycznym, miastem zbudowanym z miejscowości Stajnie, należącym również do Rejów. W latach 1924-26 wybudowano tu cementownię "Firlej", podobny obiekt wybudowano później: "Pokój" w latach 1951-58. W 1962 r. osada otrzymała prawa miejskie.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!