Wyszukaj kategorieInformacje o mieście Pleszew

Pleszew jest miastem powiatowym położonym na Nerze, na Wyżynie Kaliskiej, ok. 29 km na północny zachód od Kalisza.

Historia miasta Pleszew

Pierwsze wzmianki o Pleszewie pochodzą z 1283 r., ponieważ książę Przemysł (Premisław) II potwierdził swoje prawa miejskie. W średniowieczu centrum miasta zawdzięczało swój rozwój rzemiosłu i rzemiosłu. W dawnej połowie XVII w. powstało tzw. Nowe Miasto dla uchodźców protestanckich ze Śląska. Po II rozbiorze Polski, w 1793 r., miasto znalazło się pod panowaniem pruskim, następnie przez kilka lat pozostawało w granicach Księstwa Warszawskiego (1807-1815), po czym ponownie znalazło się pod zwierzchnictwem Prus. Chociaż Pleszewianie uczestniczyli w wydarzeniach Wiosny Ludów 1848 roku, miasto miało odzyskać wolność dopiero w styczniu 1919 roku. Po okresie okupacji hitlerowskiej (1939-1945) Pleszew został wyzwolony 24 stycznia 1945 r. przez ofensywę Armii Czerwonej.

Dziś Pleszew jest centrum przemysłowo-usługowym.

Zarejestruj się

Tylko 5 minut dzieli Cię od założenia własnej wizytówki na CityOn.pl do której masz dostęp 24 godziny 7 dni w tygodniu! Zarejestruj się lub poznaj zalety Naszego portalu!

Widok z drona

Podziel się

Podziel się z Naszymi użytkownikami unikatowymi zdjęciami z Twojego miasta, filmami wideo oraz zdjęciami. Skontaktuj się z Nami a resztę zrobimy za Ciebie!